Józef Wybicki napisał Pieśń Legionów, która później została polskim hymnem narodowym. Na podstawie wiadomości z podręcznika i slow pieśni napisz, na co liczyli Polacy na emigracji. Dlaczego utworzyli Legiony i jakie nadzieje wiązali z Napoleonem?

Jeszcze Polska nie umarła,
kiedy my żyjemy,
co nam obca moc wydarła,
szabla odbijemy

Marsz, marsz Dąbrowski,
do Polski z ziemi włoskiej,
za Twoim przewodem
złączym się z narodem (...)

Przejdziem Wisle przejdziem warte
bedziem Polakami
dal nam przyklad Bonaparte,
jak zwyciezac mamy

PROSZE O POMOC Z TYM

1

Odpowiedzi

2010-02-21T14:04:22+01:00
Polacy głeboko wierzyli że wspólnymi siłami zdołaja odzyskac swój kraj. Pomimo iz zniknął on z map Europy to jego naród istniał nadal.
Dzieki Napoleonowi ktory przyczynił sie do utworzenia Legionów Polskich we Włoszech wiedzieli ze sa silni i z czasem zdołaja odzyskac kraj i walczyc o jego niepodległosc. Widząc jak znakomitym wodzem jest Bonaparte mieli nadzieje ze uzyskaja od niego pomoc i przygladali sie jego poczynaniom pomagajac mu by odwdzieczył sie im tym samym. Legiony to znak iz Polacy sa silnym, zgodnym narodem. Nie brak im odwagi i zaangazowania. Beda dazyc do swego celu nie bacząc na przeszkody napotkane na drodze. Napoleon mial byc ich wzorem do nasladowania. A piesn napisana przez Józefa Wybickiego miała podnosic naród polski na duchu i zagrzewac do walki.
8 3 8