Jak napidsać dobren wypracowanie ?? Czyli co powowinno zawierać aby było dobrze napisane?? I jak analizowac tekst wers po wersie mogli byscie mi to jakoś przwdstwaic na przykładzie jakiejs dobrej pracy (z neta) albo sami przeananlizujcie jakis krótki wiersz

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-15T18:35:59+02:00
1. Jak napisać dobre wypracowanie ??
Odp. Zależy jakie to ma być wypracowanie, tj. w formie czego, rozprawki, kartki z pamiętnika, itp.

2. Czyli co powinno zawierać aby było dobrze napisane??
Odp. Przede wszystkim, każdy taki tekst musi zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
Wstęp to krótkie wprowadzenie do tematu, tj. czasami opis statusu społecznego bohatera, skąd go znamy [np. w charakterystyce] lub jaka jest teza i czy ją potwierdzamy, a tak ogólnie to we wstępie piszemy mniej więcej o czym ma być praca.
rozwinięcie - właściwa część pracy, najdłuższa. Tutaj piszesz, a właściwie rozwijasz to co pisałeś we wstępie. Uzasadniasz co myślisz, podajesz argumenty, itd.
zakończenie, czyli podsumowanie, zbierasz wszystkie myśli w jedno miejsce i je podsumowujesz. Piszesz jakie jest Twoje zdanie na dany temat, albo czy lubisz danego bohatera, bądź co myślisz o danej książce.
3. I jak analizować tekst wers po wersie mogli byście mi to jakoś przedstawić na przykładzie jakiejś dobrej pracy (z neta) albo sami przeanalizujcie jakiś krótki wiersz.

Światełko jakieś błyska w chmurze,
mniej jakoś ciąży chamski but,
kiedy przeczyta się na murze
krótkie, cieszące wzrok: KAPUT

Wiersz o II wojnie światowej. Ja jak analizuję wiersz, to czytam go najpierw w całości, później odnoszę do czasów, o których opowiada. Ponieważ wiem, że chodzi tutaj o II wojnę światową, wiem, że chamski but = żołnierz niemiecki. Gdy już wiem o co chodzi rozkładam wiersz na wersety, albo logiczne, krótkie fragmenty. "Światełko jakieś błyska w chmurze" - chodzi o nadzieję, ludzie żyją bez nadziei, wśród ponurych i szarych gruzów wojennych, jednak w pewnym momencie dostrzegają promień słońca, światełko - nadzieję. "mniej jakoś ciąży chamski but" - dzięki nadziei, która się pojawiła mniej na nas ciąży, mniej przejmuje żołnierz niemiecki i odzyskujemy siły i wiarę. "kiedy przeczyta się na murze
krótkie, cieszące wzrok: KAPUT " - to kaput oznacza sprzeciw społeczeństwa polskiego wobec Niemców, tj. okupanta. Ludzie byli szczęśliwi i podniosło ich to na duchu. Wróg ośmieszony wydaje się mniej straszny. Podsumowując, Polacy odzyskiwali nadzieję, gdy uczestnicy Małego Sabotażu wyśmiewali i drwili z Niemców. Pomagało im to uwierzyć w szanse na oswobodzenie się.

Mam nadzieję, że na coś się przydałam i zrozumiałeś ock.
1 5 1