Odpowiedzi

2010-02-21T15:36:05+01:00
Ukryty sens tej przypowieści: kto się wywyższa będzie poniżony, a kto się poniża będzie wywyższony
celnik szczerze żałował za swoje grzechy ,natomiast faryzeusz modlił sie tylko na pokaz.
4 5 4
2010-02-21T15:49:43+01:00
Oto dwóch mężczyzn wchodzi do świątynie żeby się modlić.
Pierwszy to Faryzeusz. Jest pewny siebie. Wyróżnia się wiedzą religijną, pobożnością i pedantycznym wypełnianiem tego co nakazuje prawo boskie.Cieszy się poważaniem i uznaniem wśród ludzi.
Drugi mężczyzna to Celnik.Jest przeciwieństwem tego pierwszego. Owszem wyróżnia się, ale stanem posiadania- pewnie za sprawą zdzierstwa i oszustwa. Jako kolaborujący z władza okupanta- Rzymu jest pogardzany.
Teraz obaj stają przed Bogiem pogrążeni w modlitwie. I oto co widzi i ocenia Pan patrząc w serce:
Faryzeusz zaczyna modlitwę od porównania z innymi- "Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik", nie wspominając nic na temat swoich grzechów i grzeszności zaczyna wyliczać swoje dobre czyny. Sądzi ,że po takiej modlitwie może dalej spokojnie toczyć żywot człowieka porządnego z poczuciem wyższości i bycia sprawiedliwym w oczach Boga.
Celnik natomiast nie przemilcza swych grzechów, które być może łatwiej mu zauważyć bo są wytykane przez innych.Z żalem i skruchą mówi o nich Bogu, bowiem to grzechy go od Niego oddalają. Nie śmie on nawet oczu wznieść ku niebu. Bije się w piersi i mówi: "Boże, miej litość dla mnie, grzesznika".
Koniec przypowieści jest jednoznaczny dla nas:
"Powiadam wam: Ten (czyli celnik) odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony".
9 4 9
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T18:34:33+01:00
CELNIK - pokorny, skromny. Człowiek, który zna całą prawdę o sobie, umie się modlić.
FARYZEUSZ - osoba modląca się na pokaz.