Wyjaśnij pojęcia , tylko prosze o takie wyjaśnienie proste bo
musze się tego na pamięć nauczyć :
burzuazja , proletariat , rewolucja przemysłowa i niepodległość .
A , i jeszcze prosze o wyjaśnienie tego też jakoś prosto :
przyczyny upadku Rzeczpospolitej w XVIII wieku .

2

Odpowiedzi

2010-02-21T15:30:53+01:00
Burżuazja- bogate mieszczaństwo
Proletariat- robotnicy, ludzie pracujący w fabrykach. KAROL MARKS I ENGELS opracowali taką doktrynę, która nazywała się Proletariusze wszsystkich krajów łączcie sie.
Rewolucja przemysłowa miała miejsce w XVIII wieku, dzieki wynalezieniu m.in. turbiny parowej przez Jamesa Watta. Potem Stephenson wynalazł parowóz.
Niepodległość- niezależność, suwerenność, bezgraniczny zakres działań zgodny z prawem.

Co do utraty niepodległości.
Szkoła krakowska uwaza, że Polacy sami sa sobie winni przez prywate, korupcje i inne. Brak silnej władzy. Polska gospodarka opierała się tylko na rolnictwie co było błedem i w koncu zostalismy daleko w tyle.
Szkoła warszawska- za upadek uwaza agresywną politykę państw zaborczych. Wierzyli, że Polacy są zdolni do samo reparacji - konstytucja 3 maja.

Błędna polityka Poniatowskiego, zbyt duża uległość wobec carycy. prywata i samowola szlachty. Słabość militarna- polskie wojsko miało przestarzała strukture, upadek polskiego handlu zbożem. Brak fabryk, za duża popularność manufaktur. Wielką wadą szlachty była Sarmackość, ksenofobia. Brak reform wewn. nastąpiły za późno.
53 1 53
2010-02-21T15:39:37+01:00
Burzuazja- pierwotnie ogół mieszkańców miast o górnych, zamożnych wartswach społecznych.
proletariat- najubożsi obywatele zwolnieni od płacenia podatków i służby u wojsk.
rewolucja przemysłowa- (przewrót przemysłowy) potocznie określenie zmian techn., ekon. i społ. będących konsekwencją transformacji gospodarki opartej na wykorzystywaniu biologicznych odnawialnych, źródeł energii do gospodarki opartej na mineralnych źródłach energii.
niepodległośc- niezależność państwa od formalnego wpływu innych jednostek politycznych. Niepodległość można również określić jako suwerenność potencjalną.
PRZYCZYNY UPADKU:
-przewaga militarna Rosjii i Prus
-zawiodła pomoc rewolucyjnej Francji
-niewielki udział w powstaniu szlachty i chłopów
-brak broni
31 4 31