Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T15:41:11+01:00
Maciej Raptusiewicz jest kawalerem w średnim wieku. Piastuje niezbyt wysoki urząd cześnika powiatowego (dawniej cześnicy różnych szczebli podawali królowi przy stole wino, potrawy, opiekowali się piwnicą z trunkami). Maciej to stryj swej wychowanki Klary, zarządza jej dobrami. Nie posiada wielkiego majątku, jednak przyjmuje pozę wielkiego pana, bogacza. Nie jest wykształcony, nie należy do ludzi błyskotliwych. Decyzje podejmuje nagle, bez przemyślenia. Jest porywczy, wybuchowy, gotów do rękoczynów. Wzorcowy okaz Sarmaty. Cześnik żył w poczuciu bezkarności, wzbudzał respekt wśród domowników. Tylko Dyndalski potrafił mu się sprzeciwić.

Sarmata - Cześnik posiada również pozytywne cechy: jest wesoły, gościnny, szczery, bywa nieśmiały wobec kobiet.

Rejent Milczek

Rejent Milczek jest wdowcem, ojcem Wacława. Jako rejent zdobył niewielki majątek i kupił połowę starego zamku. Do swojego sąsiada Cześnika pała ogromną nienawiścią. Jest człowiekiem konsekwentnie dążącym do celu. Potrafi szantażem, podstępem zmusić innych do zachowania zgodnego z jego wolą. Odpowiednie argumenty Rejenta sprawiają, że murarze składają fałszywe zeznania. Udaje człowieka pobożnego - ręce trzyma w charakterystycznym modlitewnym geście, często powołuje się na "wolę nieba". Są to jednak tylko pozory. Jego zakłamanie ujawnia się, gdy życząc sąsiadowi śmierci powołuje się na wolę boską. Milczek jest jednak człowiekiem honoru - przyjmuje wyzwanie Cześnika na pojedynek, choć zdaje sobie sprawę z przewagi Raptusiewicza we władaniu szablą.

Józef Papkin

Papkin to tchórz i kłamca. Opowiadając różne historie, przedstawiał siebie jako odważnego rycerza, mężczyznę podziwianego i kochanego przez kobiety. Lubił zmyślać, fantazjować, chociaż wiedział, że inni się niego śmieją. Nazywał siebie Lwem Północy.

Nie należał do osób zamożnych, był na łasce Cześnika. Jego majątek to gitara, szabla i kolekcja motyli. Papkin jest najzabawniejszym z bohaterów ,,Zemsty".

Wacław Milczek

Jedyny syn Rejenta, nieśmiały amant, sentymentalny kochanek. Wykształcenie zdobył w Warszawie. Na świat patrzy krytycznie, postępowanie ojca ocenia trzeźwo, ma odwagę zbuntować się przeciw niemu. Nieśmiałość Wacława jest pozorna, nie brak mu ochoty do zabawy. Konsekwentnie dąży do spełnienia miłości do Klary. By to osiągnąć stosuje, metody niezbyt uczciwe.

Klara Raptusiewiczówna

Klara to młodziutka panienka, bratanica Cześnika, dysponująca znacznym majątkiem. Wyróżnia się urodą i inteligencją. Trzeźwo patrzy na świat, ma duże poczucie humoru, jest dowcipna. Odrzuciła oświadczyny Papkina, zakochana jest w Wacławie. Poważnie myśli o małżeństwie z nim. Klara jest hojna, wielkoduszna. Postanowiła zapłacić Podstolinie sto tysięcy, chociaż powinien to zrobić Rejent.

Podstolina

Hanna Czepiersińska jest wdową po trzech mężach, krewną Klary. Ma nadzieję wyjść po raz kolejny za mąż - za Raptusiewicza. Jest kobietą pełną wdzięku, mającą słabość do pieniędzy. Aby uniknąć kłopotów finansowych, szuka kandydata na męża posiadającego odpowiedni majątek. Podstolina myśli wyłącznie o sobie, nie przestrzega w życiu żadnych zasad moralnych, jest chciwa, sprytna, jednak niezbyt mądra.