Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T21:20:27+01:00
"Gloria victis" jest to nowela o tematyce historyczno-patriotycznej. Nawiązuje do walk powstania styczniowego. Dzieje się na Polesiu litewskim. Narratorem jest upersonifikowana przyroda. Wiatr, który przybył ok. roku 1913. Były to ostatnie zrywy narodowo-niepodległościowe w Polsce. Wiatr przybył do lasu. Narracja jest szkatułkowa gdyż wiatr wysłuchiwał opowieści drzew, które widziały całe zdarzenie.
Ludzie zapomnieli o bohaterstwie młodych Polaków, którzy odznaczyli się odwagą, patriotyzmem i poświęceniem. Naród odpłacił się brakiem szacunku i zapomnieniem. Jest to wstyd dla nas polaków, że jesteśmy tacy niewdzięczni. Przyroda jest głęboko poruszona, wykazuje uczucia i odruchy ludzkie. Oddaje hołd poległym. Ubolewa nad tym, że tyle serc a jeden maleńki krzyżyk. Brakuje oddania czci dla tych ludzi. Ofiara nie została doceniona. Gdyby nie Aniela pozostaliby pochowani bez czci i wiary. Nic by nie świadczyło o wielkości tego miejsca. Aby oddać cześć trzeba dać kwiaty, które są wyrazem szacunku, wdzięczności, pamięci. Trzeba modlić się za dusze ludzi, którzy oddali swoje życie. Ludzie ci nie mieli godnego pochówku. Zostali po prostu zakopani a ich zwłoki zostały zbeszczeszczone. Bezimienność tego grobu to przestępstwo ludzi, gdyż każdy miał swoje imię i nazwisko.
To ziemia przyjęła poległych jak matka, była dla nich łaskawa niż człowiek. Przypominanie to należny hołd oddany tym ludziom.
Autorka chce wzbudzić w ludziach odpowiedzialność za przeszłość i wstyd. Jest to apel do ludzi aby nie deptać świętych miejsc historii. To polana jest takim ołtarzem gdzie ci ludzie młodzi oddali ofiarę najwyższą. Powinno to być miejsce czczone, szanowane zapaleniem świec, krzyżem, który by odpowiadał wielkości mogiły. By ktoś kto przyjdzie w przyszłości wiedział kto i za co oddał swoje życie. Czas ma nie być zapomnieniem ale przechowywać pamięć wydarzeń.
Wiatr miał obudzić serca, miał być wskrzesicielem uczuć, czci, szacunku dla tych ludzi, którzy zginęli.

tyle mogę pomóc :)
11 2 11