Odpowiedzi

2010-02-21T20:06:00+01:00
Podmiot liryczny zwraca się do młodości jak do osoby i podkreśla jej wartości. Sam podmiot jest młodym człowiekiem i chce się wzbić ponad przeciętność i to ma mu zapewnić młodość. Świat racjonalny dla p.lirycznego jest martwy, gdyż nie ma w nim serca. Chce wlecieć do raju swoich marzeń, do lepszego życia. Młodość wiąże się z marzeniami, a w młodości mamy największy zapał, a dzięki temu osiągamy rzeczy niemożliwe. Dzięki marzeniom, nowości dają człowiekowi nadzieję na lepszą przyszłość.
P.liryczny odwołuje się do starszego wieku, gdzie ludzie kierują się racjonalizmem. Starsze pokolenie patrzy na świat przez pryzmat rozumu a młodzi patrzą przez uczucia i na tym polega konflikt bo te dwa pokolenia nigdy się nie dogadają. Młodość, radość, witalność ma przeniknąć całą ludzkość nowymi ideałami. Jest to apel do młodości, aby zaraziła tymi ideałami i nowościami.
Młodość jest ponad przeciętnością a ziemia to zgnilizna, która jest przestarzała. Nie ma tam radości życia. Są tam konserwatyści, którzy sami sobie są okrętem. Człowiek żyjący poza społeczeństwem, myśli tylko o sobie, żyje własnym życiem, nie umie wyjść z własnej skorupy-to człowiek klasycyzmu.
P.liryczny zwraca się do młodości, która jest nektarem żywota. To ona powoduje że wykraczamy poza nasze własne możliwości. Prawdziwa radość jest wtedy, kiedy można się dzielić (jest to kontrast do samoluba). Nasza siła będzie w jedności i rozumie, który wykracza poza nasze możliwości.
Droga do jedności ideału jest śliska i stroma więc można zrobić sobie krzywdę. Jest tu aluzja do sytuacji Polski gdyż jesteśmy pod zaborami. Król rosyjski chce nas zniszczyć, więc będziemy walczyć. Musimy wyrabiać sobie waleczność, hard ducha.
P.liryczny dalej zwraca się do młodości, gdyż ona może wynieść człowieka na wyżyny. To ona daje siłę, możliwości i chęci.Wezwanie do wszystkich młodych ludzi: "STAŃMY RAZEM" jest to wykroczenie poza granice Polski. Walczmy o swoje marzenia, o wolność. Młodzi ludzie mogą wtedy nadać nowy bieg światu, aż pozbędą się konserwatystów i ziemia na nowo będzie żyć.
W wielu krajach panuje zamieszanie z powodu konfliktu starego i młodego pokolenia. Jeśli nie dojdzie do porozumienia to światu grozi zagłada ( jest tutaj nawiązanie do Apokalipsy św.Jana). Bóg wspomoże tych młodych aby nastał pokój i radość. Jesteśmy na krawędzi i albo wyjdziemy z tej opresji cało, albo dojdzie do zagłady. Tam gdzie jest noc nie docierają jeszcze nowe poglądy i idee.
Młodość swoim płomieniem będzie zarażać. Młodzi ludzie, nowe poglądy a dzięki wspólnym ideałom, braterstwo i przyjaźń przełamie klasycystyczne pęta, a to da nam wolność gdyż świat wyzwoli się z klasycyzmu.


Jest to interpretacja całej ody ... mam nadzieję że chociaż tym pomogłam :)
3 5 3