Odpowiedzi

2010-02-21T18:13:40+01:00
W życiu współczesnych ludzi ważną rolę odgrywają pieniądze. Dzięki nim możemy sobie pozwolić na kupno nowego telewizora, wynajęcie pomocy domowej, czy zafundowanie sobie podróży dookoła świata. Jednak są rzeczy, których kupić nie można [ heh :) ], a są nam bardzo potrzebne. Te wartości są ważniejsze niż pieniądze i postaram się to udowodnić.
Pierwszym argumentem jakiego użyję jest oddana przyjaźń. Pozyskanie wiernego przyjaciela, osoby z którą rozumiesz się bez słów jest bezcenna, bo właśnie dzięki takim osobom czujesz, że żyjesz. W literaturze z prawdziwą przyjaźnią spotykamy się w powieści pt. "Mały Książę" A. Saint'a-Exupery'ego. Chłopiec opuścił swoją planetę w poszukiwaniu prawdziwego przyjaciela, nie zdając sobie sprawę, iż miał go cały czas przy sobie. Mowa tutaj o nieznośnej Róży. Jednak chłopiec z czasem zaczyna rozumieć swój błąd i wraca. Książka ta porusza bardzo ważną myśl: "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".
Drugim argumentem będzie moralność. Jej nie można nabyć, ją trzeba w sobie samemu odnaleźć. Jak to powiedział Immanuel Kant "Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie". Przykładem w literaturze może być antyczna tragedia pt. "Antygona". Tytułowa bohaterka postępuje w niej jak należy, chce oddać należący się jej bratu po śmierci hołd, tak aby jego dusza mogła odejść w spokoju. Jednak nie jest ona dostatecznie rozumiana przez swoich bliskich. W ostateczności umiera. Dopiero wtedy Kreon zrozumiał jaki błąd popełnił.
Zaczynając mówić o "Antygonie" trzeba też wspomnieć o miłości, ponieważ podejmuje ona właśnie taką decyzję z miłości do brata. Jednak jest książka, która opisuje to uczucie od podszewki. Nazywa się "Był sobie Ned" i opowiada historię autystycznego chłopca, oraz rozgadanej dziewczyny Erin. Opowiada o prześladowaniu, cierpieniu, oraz o przejściu z przyjaźni w miłość. Chłopak obciążony ciężką chorobą, zapomniany przez wielu ludzi, odrzucony- spotyka na swojej drodze dziewczynę, o którą chce się starać. Dzięki niej zdobywa się na odwagę i pod koniec książki przemawia.
Są więc w życiu ludzkim uczucia i emocje nie do zastąpienia. Pomagają nam one funkcjonować w codziennym świecie i być w pełni szczęśliwym z tego co robimy. Pieniądze są jedynie dodatkiem, aby żyło nam się wygodniej.
4 4 4