Jaki charakter miał starodawny obrzęd Dziadów, obchodzony na Litwie, przez gromadę wiejską, pod przewodnictwem Guślarza?
Jakie czyniono do tego przygotowania (opisz np.wnętrze kaplicy, rekwizyty guślarza - kądziel, smolne łuczywa, kocioł z wódką, stułę, kropidła, gromnicę)? min. 1 str. A4 (Tylko nie z internetu)
Z góry dzięki :)

1

Odpowiedzi

2009-10-16T18:36:55+02:00
Dziady- nazwa uroczystosci poświęconej zmarłym. Obrzedy siegaja czasów poganskich. W tradycjach ludowych taki obrzed obchodzono kilka razy w roku. Najbardziejznany były dziady obywajace sie po Wielkanocy. Uczestnicy tego obrzedu (wraz z popem lub ksiedzem) zbierali się na cmetarzu aby poświecic mogiły i odmówić modlitwe za zmarłych. Na grobach zostawiano poczęstunek na intencję dusz. W czasię dziadów wywoływano dusze zmarłych oczekujących na wyrok ostateczny. Wierzono ze pomoc ze strony zywych ułatwi zmarłym uzyskanie zbawienia.
a) elementy pogansie- przywoływanie dychow przez guślarza, karmienie zmarłych.
b0 elementy chrześcijanskie-kaplica, modlitwa, trumna, znak kryża wykonywany przez guślarza, przywoływanie nieba i piekła.
1. Czas i miejsce wydarzeń
a) miejsce samotne( ustronna kaplica, zapewne niedaleko cmetarza)
b)czas( noc, przed i popółnocy)
c)cel obrzedu- ma on przynieśc ulgę duszom czyściowym (zjawy dzieci, złęgo pana, dziewczyny i kochanka samobójcy)
W dramacie pojawia się motyw z mitologii(mit o prometeuszu)antyczny rodowód ma też gromada wieśniaków ukształtowana na wzór greckiego chóru.
2 3 2