Na podstawie III cz "Dziadów" scharakteryzuj senatora Nowosilcowa. Uwzględnij sceny ukazujące sen senatora.
Pytania pomocnicze: o czym śni senator i czego się boi?, w czym dwór cara przypomina piekło?, jaką rolę w tym śnie odgrywają zwierzęta: robaki, pająki, muchy, puszczyki,węże i inne?
Jakie stosunki panują między senatorem a jego własnym dworem? [na podst sc 8]
minimum 250 słów.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T19:30:18+01:00
Nowosilcow - człowiek obłudny i fałszywy, wyjechał do Wilna aby podlizać się carowi i wyśledzić spiskującą młodzież. Jest człowiekiem okrutnym i bezwzględnym, nie zna litości nawet dla dzieci, fałszuje wyroki zeznań, zmusza przez bicie, głodzenie i tortury do fałszywych zeznań polaków, przetrzymuje polską młodzież w więzieniu, wyroki zapadają potajemnie, udaje człowieka niewinnego, który nie wie co dzieje się z polakami, obiecuje często pomoc a tak naprawdę skazuje wszystkich na pewną śmierć, wywożąc niewinnych polaków na Syberię. Dla arystokracji jest to człowiek lubiany, miły, podziwiany i szanowany, uważany za człowieka wykształconego, kulturalnego, który umie organizować bale i przyjęcia, wszyscy chcą sobie zjednać łaskę u niego. Jest on złym człowiekiem i nie ma w nim współczucia. Jest łajdakiem jakich mało.

Sen senatora:
senatorowi śni się pismo (nakaz) od cara, który przydziela mu nagrodę i pieniądze. Nie jest już senatorem a księciem. Będzie sławny, podziwiany i będzie miał większą władzę nad ludźmi. Jest prowadzony do cesarza. Wszyscy się go boją i nienawidzą, ale cieszy go to iż ludzie pomimo tej nienawiści kłaniają mu się. Jest duszą towarzystwa i to mu sprawia rozkosz.
Wchodzi cesarz. Nowosilcow spodziewał się od niego pochwały lecz cesarz go poniżył. Wszyscy inni odwrócili się od niego plecami. Dla Nowosilcowa brak przychylności u cara to koniec jego sławy. Nowosilcow słyszy drwiny dam i urzędników gdyż wypadł on z łaski u cara. Diabły uważają go za psa, donosiciela.

tyle mogę pomóc :)
14 4 14