Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T19:15:08+01:00
Zatrute pióro (ang. The Moving Finger) - powieść Agathy Christie wydana w 1942 roku. Pojawia się w niej panna Jane Marple, detektyw-amator.

Jerry Burton jest młodym, zapalonym lotnikiem. Niestety, staje się ofiarą wypadku, z którego ledwie wychodzi cały. Lekarz zaleca mu wyjechać na dłuższy czas z hałaśliwego miasta w jakąś spokojną okolicę, by wykurować się i odpocząć. Burton wyjeżdża zatem wraz z towarzyszącą mu siostrą, Joanną do malutkiej wioski, Lymstock. Wynajmują tam na jakiś czas niewielki domek od starszej kobiety. Rychło jednak okazuje się, że Jerry'emu nie dane będzie zaznać spokoju w tej sennie wyglądającej miejscowości.
W Lymstock już od pewnego czasu ktoś rozsyła obrzydliwe anonimy niemalże do wszystkich mieszkańców. Jerry i Joanna również otrzymują swoją porcję zaraz po przyjeździe. Tajemniczy autor celnie wybiera słabe punkty swoich ofiar i uderza pisemnie z wielką siłą. Jerry Burton, znudzony zalecanym przez lekarza "spokojnym trybem życia", postanawia odnaleźć autora liścików.
Sytuacja na dobre przestaje być zabawna, kiedy jedna z mieszkanek, pani Symmington po otrzymaniu obraźliwego anonimu odbiera sobie życie. Teraz do sprawy włącza się policja. Mimo intensywnej pracy policyjnych grafologów, autor liścików wciąż pozostaje nieuchwytny. Udaje się jedynie ustalić, że z całą pewnością jest to kobieta.
Po pewnym czasie zamordowana zostaje młoda służąca państwa Symmingtonów, Agnieszka. Okazuje się, że prawdpodobnie w dzień śmierci pani Symmington widziała ona osobę, która podrzucała liścik. Teraz wiadomo już, że przestępca gra o wszystko - nie może za żadną cenę wpaść w ręce policji, ponieważ odpowie już nie tylko za obelgi, ale za zabójstwo. To powoduje, że może być gotowy na wszystko.
Jerry również bardzo angażuje się w sprawę. Dodatkowym celem dla niego jest chęć wykrycia osoby, odpowiadającej za śmierć pani Symmington, w której córce, Megan lotnik z czasem się zakochuje.
Po pewnym czasie niesłuszne oskarżenia padają pod adresem Aimee Gryfith, siostry miejscowego doktora, kobiety niezwykle szanowanej w Lymstock. Aimee zostaje zatrzymana i osadzona w areszcie, nikt nie jest jednak skłonny uwierzyć w jej winę. Żona proboszcza angażuje do sprawy swoją dawną przyjaciółkę, niezrównaną detektyw-amator, pannę Jane Marple.

Rozwiązanie
Sprawcą jest mąż zmarłej kobiety, Richard Symmington. Tak naprawdę pani Symmington nie odebrała sobie życia, lecz została przez niego zamordowana. Rozsyłane wcześniej anonimy służyły jako pretekst, dla których jego żona jakoby zdecydowała się popełnić samobójstwo. Morderca rozsyłał je także na ślepo po całej wiosce wyłącznie dla odwrócenia od siebie uwagi.
Służąca Agnieszka nie zginęła, jak twierdziła policja dlatego, że widziała kogoś siedząc w oknie, ale dlatego, że... nie widziała tam nikogo, co jednoznacznie rzucałoby podejrzenia na Symmingtona.
Richardowi Symmingtonowi przez cały czas udawało się unikać podejrzeń dzięki poświadczenia grafologów o tym, że listy z pewnością pisała kobieta. Tymczasem nie były one autorstwa samego Symmingtona, lecz wzięte ze starej książki, autorstwa kobiety.
17 4 17
  • treu
  • Początkujący
2010-02-21T19:15:57+01:00
Pierwsze:

Jerry Burton, młody lotnik, przyjeżdża wraz z siostrą do małego, cichego miasteczka Lymstock na rekonwalescencję; jego samolot się rozbił i Jerry potrzebuje teraz ciszy i spokoju, aby wyleczyć poranione ciało i skołatane nerwy. Lymstock wydaje się idealnym do tego celu miejscem. Pozory jednak mylą. Wkrótce miasteczkiem wstrząsa tragiczna wiadomość: pani Symmington popełniła samobójstwo po otrzymaniu ohydnego anonimu. Anonimy otrzymuje zresztą sporo osób w mieście - zatrute pióro nie próżnuje. Kto spośród sympatycznych mieszkańców Lymstock pod poczciwą twarzą ukrywa pełne jadu wnętrze?

Drugie:

Jerry Burton jest młodym lotnikiem Pewnego dnia samolot którym leci ulega katasrofie. Po szpitalnym leczeniu Jeery potrzebuje ciszy i spokoju na rekowalescencję. Razem z siostrą jedzie do miasteczka Lymstock, gdzie panują ponoć odpowiednie warunki do powrotu lotnika do zdrowia. Jednak po przyjezdzie okazuje się, że to spokojne miasteczko w angielskiej prowincji, wcale nie jest takie spokojne. Od pewnego czasu mieszkańcy jak i przyjezdni otrzymują agresywne, plugawe z podtekstem seksualnym anonimy. Początkowo Jerry bagatelizuje je. Jednak zauważa wielki ich wpływ na życiu mieszkańców i napiętą atmoswerę w miasteczku. Wkrótce miasteczko przeszywa tragiczna wiadomość o samobójstwie pani Symmington, która targnęła się na życie po otrzymaniu ohydnego anonimu. Lotnik po tym wydarzeniu podejmuje kroki zdemaskowania autora tych obrazliwych i ohydnych anonimów.Jest jednak już za pózno.
4 3 4