Odpowiedzi

2010-02-21T19:25:07+01:00
Głównym krążeniem powietrza jest silna konwekcja termiczna nad obszarem okołorównikowym. Powietrze intenstywnie ogrzewane przy równiku unosi się po jego obu stronach zarazm rozprężając je i ochładzając.W górnej troposferze, zmienia kierunek pod wpływem grawitacji i poziomymi strumieniami odpływa w stronę zwrotników.W trakcie ruchu ku wyższym szerokością geo. coraz bardziej się zagęszcza i pada sukcesywnie pod wpływem grawitacji tworząc wartswę inwersji pastowej, a następnie podzwrotnikowe wyże baryczne.Z tych wyżów odpływa dołem w kierunku tworzącego się ciągle niżu równikowego (pasaty) oraz do umiarkowanych szerokosci geograficznych.
to w sktocie napisalam sama zobacz wiecej na
http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/klimat/0402_cyrkulacyjne.html
2010-02-21T19:27:11+01:00
Ogólna cyrkulacja atmosferyczna jest w związku przyczynowym z rozkładem ciśnienia na Ziemi, ponieważ:
1. wiatry, będące elementem cyrkulacji atmosferycznej, związane są z obszarami o różnych ciśnieniach, wiatr wieje zawsze od wyżu do niżu i dąży do wyrównania ciśnień,
2. ruchy konwekcyjne powietrza, również będące elementem cyrkulacji, także związane są z ciśnieniem powietrza: na obszarze niskiego ciśnienia występują prądy wstępujące (np. nad równikiem), na obszarze wysokiego ciśnienia występują prądy zstępujące (np. na zwrotnikach)