Odpowiedzi

2009-10-15T18:20:21+02:00
Wśród rodzinnych pamiątek od bardzo dawna znajduje się pewien nóż. Nóż ten należał do mojego dziadka i towarzyszył mu podczas jego służby wojskowej w jednostce strzelców podhalańskich. Podobno jest to ręcznie wykonany nóż ale nie potrafię tego zweryfikować. Tak naprawdę nie wiem czy było to wyposażenie w/w jednostki wojskowej czy tylko osobisty wybór dziadka. Mam w związku z tym kilka pytań do forumowiczów. Może ktoś spotkał się z takim nożem? Może ktoś potrafi powiedzieć o nim coś więcej? I druga sprawa: Czy można i czy warto próbować odnawiać go? A jeśli tak, to czy sam jestem w stanie to zrobić czy będzie potrzebna interwencja fachowca? Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny, gdyż darzę go wielkim sentymentem.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-15T18:20:56+02:00
Pomijając "legendy" o pamiatkach rodzinnych Dziadka i jego nożu, którego głownia wygląda jakby pochodziła z wykopu(takie wżery nie powstają od leżenia w kufrze, na strychu, w piwnicy- no zero szacunku - fant musiałby tam leżeć w zapomnieniu troszeczkę dłużej jak żywot szanownego przodka), to mamy tu "coś" co zostało zrobione(sądząc po wymiarach jeżeli przyjmiemy że leży na kaflu 300x300) z szabli, pałasza, tasaka piechoty.
Głowica ma formę czapki fryzyjskiej, ale podobna jest również do antycznego hełmu. Najbliższe nam nawiązania stylistyczne do antyku w zdobnictwie przedmiotów użytkowych i broni właśnie,pochodzą(jeśli pamięć mnie nie zawodzi) z okresu tzw. "drugiego cesarstwa" , lub "empire".
Czapka fryzyjska i empire wskazuje nam więc okresy z jakiego fant może pochodzić i kraj gdzie został wykonany. Głownie białej broni z tego kraju jeszcze pod koniec XIX stulecia sygnowane były na grzbiecie u nasady.
Szerokie ricasso głowni przemawia jednak za jej późniejszym rodowodem - połowa XIX w. lub póżniej, co wskazywałoby na pierwszy wspomniany wyżej
okres. Oczywiście jest to wróżenie z fusów. Najpewniej jest to współcześnie sklecony składak, podstarzony sztucznie i pchnięty na Alledrogo, z wykorzystaniem jednak starych elementów
Trzon o brązowym kolorze,, z wyraźnym szwem na brzuchu(może to refleks światła?) to element dodany.
Może głowica jest nawiązaniem do kapelusza Hucułów i moje gdybanie można sobie wsadzić....