Odpowiedzi

2011-07-02T22:59:17+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Dział gazetki "Nasze pasje"

 

Recenzja pt. "Magia opery" 


Giacomo Puccini – Turandot

Opera – dramma lirico w trzech aktach i pięciu odslonach

 

Libretto: Giuseppe Adami i Renato Simoni na podstawie sztuki Carla Gozziego pod tym samym tytulem w opracowaniu Fryderyka Schillera

 

Na podstawie nagrania DVD:

Miejsce i czas nagrania: Victorian Arts Centre, Melbourne, Australia, 1991 r.

 

Orkiestra: State Orchestra of Victoria

Chór: The Australian Opera Chorus

Reżyseria: Graeme Murphy

Scenografia i kostiumy: Krystian Fredrikson

Dyrygent: Carlo Felice Cillario

 

„Turandot” to ostatnia, niedokończona opera Giacoma Pucciniego, należąca do najznakomitszych wielkich oper światowego repertuaru. Wielkie, dramatyczne role dla tenora i dwóch sopranów, pompatyczna i pełna namiętności muzyka oraz libretto, które wymaga pełnej inscenizacji, stawiają duże wymagania, ale i zachęcają do scenicznego rozmachu. Baśniowy świat starożytnych Chin jest bardzo atrakcyjny. Cała opera przesycona jest nastrojem grozy i tajemniczości, w muzyce pobrzmiewają dalekowschodnie wątki, zarówno melodyka, jak i instrumentacja przywodzą na myśl chińskie pagody i świątynie, tajemne obrządki i niezrozumiały świat dworskiej etykiety cesarskiego pałacu w Pekinie. Odmalowując wschodni koloryt, Puccini posłużył się kilkunastoma instrumentami perkusyjnymi, jak gongi, dzwony i tam-tamy.

Tematyka „Turandot” to nie realistyczny dramat, lecz baśń, w dodatku wielokrotnie opracowywana, również muzycznie, przez innych twórców. Puccini był ciężko chory, gdy komponował tę operę. Być może to sprawiło, że nad całym dziełem wisi nieubłagany cień śmierci. Kompozytor zmarł, nie ukończywszy trzeciego aktu. Ostatnie sceny dopisał według szkiców Pucciniego jego przyjaciel Franco Alfanco. Podczas premierowego spektaklu słynny dyrygent Arturo Toscani odłożył batutę w tym miejscu partytury, w którym Puccini postawił ostatnią nutę, to znaczy w momencie śmierci Liu. Dziś opera wykonywana jest w całosci, ale wielu wielbicieli twórczości Pucciniego twierdzi, że zarówno z przyczyn muzycznych, jak i dramaturgicznych, „Turandot” powinna się kończyć tam, gdzie przerwał jej pisanie kompozytor.

Inscenizacja Australian Opera wpisała się w tradycję wystawienia „Turandot” jako monumentalnej opery z wielkimi scenami zbiorowymi i bogactwem nawiązującym do kultury chińskiej kostiumów. Inscenizatorzy wykorzystali wiele ciekawych elementów ubarwiających spektakl – są to zarówno olbrzymie wachlarze w zrealizowanej z wielkim rozmachem scenie powitania cesarza, jak i chorągwie, parawany, wielkie topory i miecze. Sam cesarz dzięki ciekawemu pomysłowi scenograficznemu stał się symbolem potęgi Chin. Także scena egzekucji księcia perskiego wyreżyserowana została doskonale i robi wielkie wrażenie. Dużym walorem przedstawienia jest ruch sceniczny, precyzyjnie zsynchronizowany z akcentami muzycznymi, między innymi w tercetach Pinga, Panga i Ponga. Spośród obsady obok Ealynn Voss (Turandot) i Kennetha Collinsa (Kalaf) wyróżnia się sopranistka Amanda Thane, wyśmienicie wykonująca partię Liu. Orkiestrę z wielkim wyczuciem poprowadził Carlo Felice Cillario.

 

 

Pozdrawiam.

//
1 5 1
  • Użytkownik Zadane
2011-07-02T23:53:07+02:00

Wywiad z pania bibliotekarką przez uczennice klasy szóstej

                Nie jestem molem  książkowy

Uczennice: Dzień dobry.

P. Bibliotekarka: Witam was dziewczynki.

U: Czy mozemy zadać Pani kilka pytań.

P.B.: Owszem, akurat w tej chwili ie jestem zajęta. Pytajcie, co checie wiedzieć?

U: Pracuje pani u na od niedawna. Jak to sie stało, że dostała pani pracę w naszej bibliotece?

P.B.: Tak, pracuję tu zaledwie od dwóch miesięcy. i jest to moja piersz praca. Dotychczas jeszcze nigdzie nie pracowałam, bo wciąż się uczę. 

U.: To tak jak my. A gdzie pania się uczy?

P.B.: Studiuje na Uniwersytecie w Rz....Właściwie to teraz jestem na etapie  pracy magisterskiej. Jak uda mi sie ją obrinić zdobędę wyższe wykształcenie i tytuł magistra.

U.: Wróćmy do pracy w bibliotece.Lubi ją pani?

P.B.: Bardzo. W pracy spotykam wielu ciekawych ludzi, którzy przychodzą wypożyć książki. Często z nimi rozmawiam, poznaję ich gusty czytelnicze, pomagam w wyborze interesującej lektury. Niektóre osoby przychodzą do biblioteki poprostu porozmawiać. Tak więc w pracy sie nie nudzę.

U.: Jest pani bibliotekarką, na codzień obcuje z książkami. Chcemy sie dowiedziec jaki jest pani stosunek do książek?

P.B.:Chodzi wam o to, czy czytam książki?

U.: Tak.

P.B.: Czytam książki, ale molem książkowym nie jestem. Lubię czytać wszystkie rzeczy historyczne : powieści, biografie itp. 

U: A co w tej chwili pociłby nam pani do przeczytania.

P.B.: A czytałyście Kwiat kalafiora? Polecam

U.: Zyczymy Pani sukcesów zawodowych i dziekujemya za rozmowę.