Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T22:39:04+01:00
Leonardo da Vinci już za życia osiągnął uznanie jako symbol swojej epoki. Jego sława wynika przede wszystkim z osiągnięć w dziedzinie malarstwa, czego przykładami są Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza - najprawdopodobniej dwa najsłynniejsze dzieła sztuki. Znaczenie artysty za życia było tak wielkie, że król Francji przeniósł go do własnego domu i niósł mu pomoc w latach starości.

Rafael Santi wykorzystał wizerunek Leonarda da Vinci do symbolicznego przedstawienia Platona na obrazie Szkoła Ateńska. Giorgio Vasari napisał pełną pochwał biografię Leonarda o tytule Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów, będącą źródłem wielu legend na jego temat. Da Vinci był często przedstawiany jako największy geniusz wszech czasów. Mona Lisa stała się najczęściej imitowanym obrazem w historii, zaś rysunek Człowieka witruwiańskiego stanowi przykład łączenia sztuki i nauki w jednym dziele.

Życie Leonarda da Vinci było przedmiotem wielu opracowań naukowych i dzieł literackich. Dokładnym badaniom i analizie poddano każdy aspekt jego życia. Jego obrazy, rysunki i notatniki były czytane, powielane i analizowane przez pięćset lat. Osoba Leonarda i jego talent były przedmiotem niesłabnącego przez wieki zainteresowania.

Osoba Leonarda pojawiała się w wielu opracowaniach literackich, na przykład w powieściach, jak również w programach telewizyjnych i filmach. Pierwsze utwory, w którym wykorzystano osobę Leonarda pochodzą z XVI w., a jego imieniem nazwano wielu bohaterów literackich.

myślę,że pomogłam;)