1. Zapisz tytuły utworów muzycznych, również piosenek, dotyczących przyrody i pór roku. Określ, co one wyrażają.

2. Wybierz spośród dzieł plastycznych przedstawiających przyrodę to, które podoba Ci się najbardziej, opisz je i wyjaśnij, dlaczego je wyróżniasz.

2

Odpowiedzi

2011-07-08T19:03:56+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Zad. 1

Utwory muzyczne związane z przyrodą:

utwory ilustrujące pory roku:

A. Vivaldi – Koncerty skrzypcowe „Cztery pory roku”

J. Haydn – oratorium – „Pory roku”

P. Czajkowski "Pory roku" na fortepian

Z. Noskowski "Cztery pory roku" śpiewnik

 

miniatura ilustrująca dźwięki ptaka - A. Daquin – „Kukułka”

 

L. van Beethoven – „V Symfonia – Pastoralna”

Jest symfonią pięcioczęściową  opatrzoną sielankowymi tytułami: „Allegro ma non troppo - Obudzenie się pogodnych uczuć po przybyciu na wieś. , „Andante molto mosso - Scena nad strumykiem”, Allegro - Wesoła zabawa wieśniaków”, „Allegro -  Burza”, „Allegretto - Śpiew pasterza – radosne i dziękczynne uczucia po burzy”. Beethoven skomponował ją jako pochwałę życia wiejskiego, czerpiąc inspiracje z Heiligenstadt, swego azylu nieopodal Wiednia. Symfonia stanowi wczesny przykład romantycznego „programu” muzycznego – tworzenia scen i obrazów za pomocą dźwięku. Sam kompozytor określał ją raczej jako „malowanie uczuć, nie scen”.

 

B. Smetana - "Wełtawa" z cyklu "Moja ojczyzna"

W bardzo ilustracyjnym utworze Smetana prowadzi słuchacza brzegami rzeki: od jej źródeł, aż do stolicy, tworząc wyraziste obrazy przyrody i życia mieszkańców czeskiej krainy.

 

C. Debussy "La Mer" (Morze)

Utwór ilustruje np.  ruch i szmer morza, wiatr wśród liści, wrzask lecącego ptaka, sztorm.

 

Zad. 2

Moim ulubionymi dziełami przedstawiającymi przyrodę są „Nenufary” Caude Moneta, które  tworzył w latach 1916 – 1926. Jednak pejzaże z wodą zafascynowały autora już w 1892 roku, a potem coraz częściej malował staw z własnego ogrodu. Monet uwielbiał obsewrować staw z liliami wodnymi,  śledził różowe i zielonkawe odblaski na nieruchomej wodzie, odbicia drzew i obłoków, odcienie nenufarów, kołysanie się wyścielających dno roślin i cien przerzuconego przez staw japońskiego mostku. Swoje wizje urzeczywistniał w serii monumentalnych „Nenufarów”, które malował na specjalnie zbudowanym w tym celu hangarze, gdzie ustawiono prostopadle górne oświetlenie. Są one typowym przejawem impresjonizmu malarskiego i wywierają na mnie ogromne wrażenie.

 

Pozdrawiam. 

8 4 8
2011-07-08T20:14:13+02:00

1.

"Hej, lato, lato, lato!" Krystyna Wodnicka

Piosenka ta wyraża radość o nadchodzącym lecie. Opisuje letnią przyrodę.

"Hej, dogonię lato!" Dwa plus jeden

Ten utwór muzyczny wyraża smutek z powodu odejścia lata.

"Stokrotka" Shazza

Ta piosenka opisuje urodę stokrotki.

"Wszystkie kolory tęczy" Jacek Kotlica, Włodzimierz Grzechnik

Ten oto utwór wyraża piękno tęczy, jej wszystkie kolory.

 

2.

Spośród znanych mi dzieł plastycznych najbardziej podoba mi się "Dziwny ogród" namalowany przez Józefa Mehoffera. Wyróżniam go, gdyż bardzo przypadła mi do gustu kolorystyka obrazu. Jest bardzo żywa i... kolorowa. Jest namalowanych wiele kwiatów, ale nie brakuje także ludzi. Bardzo dobrze wygląda kontrast ciemnego ubrania damy i jasnych kwiatów. Są tam także owoce, chyba właśnie zbierane przez tę damę. Nie wiem, dlaczego obraz został nazwany "Dziwny ogród". Może przez wielkiego owada latającego nad głowami ludzi. Mnie się obraz ten bardzo podoba, potrafi rozjaśnić czarne myśli i rozchmurzyć "zdołowanych" ludzi.

1 5 1