Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T21:18:09+01:00
Kampania wrześniowa;)

Proszę o najlepsze...

* Obrona Westerpllatte i poczty polskiej w Gdańsku
Zawarcie przez Polskę sojuszu z Wielką Brytanią nie zapobiegło wojnie. 1 września 1939r o godzinie 4.45 pancernik Schlezwig-Holstein,który przybył wcześniej do Gdańska,rozpoczął rozczeliwanie polskiej jednostki na Westerplatte.
Podczas olbrzymiej przewagi niemieckiej oddziały polskie stawiły najeżdżcy zacięty opór wlaczyli nie tylko żołnierze lecz także ludność cywilna w tym młodzież.Dowódca obrony półwyspu Westerplatte mjr Henryk sucharski otrzymał rozkaz powstrzymywania Niemców przez 6 godzin.
*Bitwa graniczna
Już w pierwszych dniach wojny zostały przerwane polskie linie obronne ciągnące się wzdłuż granic.Rozproszone wojska Rzeczpospolitej nie były w stanie skutecznie opierać się nieprzyjacielowi.Mimo zaciętej obrony Polaków wojska niemieckie zbliżały się do Warszawy
*Obrona Warszawy
Niemieckie czołgi podeszły pod Warszawę już 8 września jednak plan natychmiastowego zdobycia miasta się nie powiód.Na wezwanie zarządzającego Warszawę przez Stefana Starzyńskiego do walki staneło nie tylko regularne z mieszkańców stolicy.Po trzech tygodniach walk,28 września gen.Tadeusz Kutrzeba podpisał akt kapitulacji Warszawy.

proszę ;)