Porównaj dworek i zamek opisany w Panu Tadeuszu.
Tekst mam tylko porównanie

Na małym pagórku w brzozowym gaju znajdował się nieduży dworek. Dom był otoczony ogrodzeniem z zawsze otwartą bramą. Stodoły pełne plonów i inne zabudowania gospodarcze otaczały go zewsząd. Za domem mieścił się mały ogródek pełen zieleni i pięknych kwiatów. Dworek był niewielki, ale chędogi... Podmurówka i drewniane bielone ściany przyciągały uwagę szlachty. Wnętrze jego było urządzone według tamtejszej mody. Starodawne ściany poobwieszane obrazami bohaterów narodowych m.in. Kościuszko, Jasiński, Korsak. W rogu stał stary zegar kurantowy wygrywający mazurka Dąbrowskiego. To wszystko świadczyło o prawdziwym patriotyzmie mieszkańców dworku. Ludzie mieszkający w tym domu byli bardzo gościnni i gospodarni... Szanowali kulturę polską i jej historię. W ciągu całego życia zostali mocno przywiązani do staropolskich obyczajów.
Zamek należał do rodziny Horeszków. Jego właściciel - Stolnik - zginął podczas napadu Moskali.
Ogromna budowla znajdowała się o 2000 kroków od posiadłości Sopliców.
Zamek zbudowany był w stylu gotyckim, miał bardzo grube mury i kilkumetrową wieżę. W skutek śmierci Horeszki i niedostatecznej opieki był mocno zniszczony.
Wnętrze jednak zachowało wiele a dawnej świetności. W ogromnej sieni na wypukłym sklepieniu podpartym filarami widniał duży herb rodziny Horeszków - Półkozic. Podłoga była wtsłana kamieniami. Na niuozdobionych ścianach wisiały sarnie i jelenie rogi z podpisami myśliwych.
Najpiękniej prezentował się zamrek o świcie. Słonoeczny poranek dodawał uroku i świerzości jego starym murom. Dach z blachy mienił się w słońcu. Od dołu zamek spowity był mgłą, z której wyłaniała się wieża sprawiająca wrażenie wyższej i potężniejszej niż w rzeczywistości. Pozostałe w oknach szyby odbijały blask wschodzącego słońca i mieniły się barwami tęczy.
Ogólnie zamek sprawiał bardzo romantyczne wrażnie.

Dokładnie z tekstu powyżej.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T07:10:30+01:00
Dworek to niewielki dom,wokół którego jest piekny ogród pełen kwiatów,co świadczy o zamiłowaniu doprzyrody i jej piękna.Wnętrze dworku ukazuje nam zamiłowanie jego mieszkańców do prostoty,i miłość do ojczyzny(portrety,zegar z melodią Mazurka Dąbrowskiego).Uwidacznia się w nim również przywiazanie do obyczajów staropolskich,gościnności i gospodarności.

Zamek Horeszków to duża i nieco zniszczona budowla,która nie posiada tych uroków,które ma dworek,zaś na ścianach wiszą nie portrety lecz zdobycze z polowań-duma każdego myśliwego.Nie ma w nim oznak ani miłości do ojczyzny,ani gospodarności,czy też oznak świadczących o gościnności jego mieszkańców.Jedynie pieknie wygląda,gdy świta i pierwsze promienie słońca odbijają się w szybach,dachu z blachy,a mgła ścieląca się sprawia,że wieża zamku wydaje się być wyzsza niż w rzeczywistości.
1 3 1