Odpowiedzi

2010-02-21T22:51:08+01:00
Wkład Polaków w wiktorie wiedeńską był ogromnym. Kiedy do Wiednia nie dotarł jeszcze Sobieski, sytuacja obleganych była fatalna. Turcy rośli w siłe z racji napływających posiłków. Na szczęście Austriaków Polacy we wrześniu dotarli do Wiednia. Od tego czasu chrześcijanom zaczęło się lepiej powodzić. Dzięki szarży polskiej husarii 12 IX wezyr Kara Mustafa musiał uciekać z pola walki. Do ataku ruszył sam król, lecz zatrzymał się w pół drogi, a zdezorientowani Turcy ponieśli sromotną kleske. Kara Mustafa został zamordowany na zlecenie sułtana.

Wiktorię tą nazywa sie ostatnią wielką polską wiktorią. Wymarsz ten na odsiecz spotkał się z gromką krytyką, sam nie wiem dlaczego skoro wojsko polskie było finansowane przez habsburgów.
Nie ponieśliśmy jakiś wielkich strat, zyskaliśmy wiele łupów, które do dziś są wizytówką Wilanowa.
Co najważniejsze Polska i Sobieski zostali uznani jako obrońcy chrześcijaństwa. Był to tryumfalny powrót naszego kraju na wyżyny Europy.
Wzrosło poważanie Polaków wśród papiestwa i innych krajów. Niestety zwycięstwo to nie zostało wykorzystane, Sobieski chciał zająć turecką Mołdawie dla swego syna Jakuba, niestety zwycięstwo pod Wiedniem nie pomogło mu w tym.
Najwiekszą wadą odsieczy Sobieskiego są późniejsze dzieje. Niecałe 100 lat później Austriacy dokonują 1 rozbioru Polski a w 1795 trzeciego.
1 5 1