1. Co to są mięśnie synergistyczne? podaj przykład.

2. Podaj, jaki wpływ ma dieta, szczególnie w okresie niemowlęcym i dziecięcym, na stan układu szkieletowego. Uzasadnij swoją odpowiedź.

3. Jedną z cięższych chorób układu kostnego jest osteoporoza (rzeszotnienie kości), polegająca na obniżeniu zawartości wapnia w substancji międzykomórkowej kości. Sformułuj trzy zalecenia profilaktyczne, których przestrzeganie mogłoby ograniczyć liczbę przypadków osteoporozy.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-21T22:04:14+01:00
1 ) Są to mięśnie współpracujące ze sobą, czyli odpowiedzialne za ten sam ,określony ruch, np. mięśnie międzyżebrowe biorą udział w unoszeniu klatki piersiowej podczas oddychania.

2) Dieta w okresie niemowlęcym ma ogromny wpływ na rozwój kośćca. Dzieci w tym okresie wykazują bardzo szybki przyrost masy i długości ciała, dlatego też dieta musi być bogata nie tylko w składniki białkowe ( budulcowe), ale także w niektóre pierwiastki np. wapń, który jest nieodłącznym elementem budowy kości. Dodatkowo dzieciom do 1 roku życia podaje się witaminę D, która ułatwia wchłanianie wapnia do kości. Niedobory wit D powodują u dzieci deformację i krzywicę kości,gdyż rosnący szybko organizm nie nadąża z wchłanianiem odpowiednich ilości Ca do kośćca.

3)
- zaprzestanie palenia tytoniu i ograniczenie spożycia alkoholu
- zwiększenie aktywności fizycznej. Z punktu widzenia sprawności układu szkieletowego najlepsze są długie, regularne spacery oraz taniec
- eliminowanie ryzyka upadków
-leczenie zaburzeń układu krążenia i równowagi
- spożywanie odpowiednich dawek wapnia w pokarmach (lub w postaci preparatów )- w zależności od wieku i potrzeb organizmu
- stosowanie preparatów witaminy D w indywidualnie dobranych przez lekarza dawkach
8 4 8