Potrzebuje porównania dworku i zamku z tekstu poniżej. DAM NAJ!

Na małym pagórku w brzozowym gaju znajdował się nieduży dworek. Dom był otoczony ogrodzeniem z zawsze otwartą bramą. Stodoły pełne plonów i inne zabudowania gospodarcze otaczały go zewsząd. Za domem mieścił się mały ogródek pełen zieleni i pięknych kwiatów. Dworek był niewielki, ale chędogi... Podmurówka i drewniane bielone ściany przyciągały uwagę szlachty. Wnętrze jego było urządzone według tamtejszej mody. Starodawne ściany poobwieszane obrazami bohaterów narodowych m.in. Kościuszko, Jasiński, Korsak. W rogu stał stary zegar kurantowy wygrywający mazurka Dąbrowskiego. To wszystko świadczyło o prawdziwym patriotyzmie mieszkańców dworku. Ludzie mieszkający w tym domu byli bardzo gościnni i gospodarni... Szanowali kulturę polską i jej historię. W ciągu całego życia zostali mocno przywiązani do staropolskich obyczajów.
Zamek należał do rodziny Horeszków. Jego właściciel - Stolnik - zginął podczas napadu Moskali.
Ogromna budowla znajdowała się o 2000 kroków od posiadłości Sopliców.
Zamek zbudowany był w stylu gotyckim, miał bardzo grube mury i kilkumetrową wieżę. W skutek śmierci Horeszki i niedostatecznej opieki był mocno zniszczony.
Wnętrze jednak zachowało wiele a dawnej świetności. W ogromnej sieni na wypukłym sklepieniu podpartym filarami widniał duży herb rodziny Horeszków - Półkozic. Podłoga była wtsłana kamieniami. Na niuozdobionych ścianach wisiały sarnie i jelenie rogi z podpisami myśliwych.
Najpiękniej prezentował się zamrek o świcie. Słonoeczny poranek dodawał uroku i świerzości jego starym murom. Dach z blachy mienił się w słońcu. Od dołu zamek spowity był mgłą, z której wyłaniała się wieża sprawiająca wrażenie wyższej i potężniejszej niż w rzeczywistości. Pozostałe w oknach szyby odbijały blask wschodzącego słońca i mieniły się barwami tęczy.
Ogólnie zamek sprawiał bardzo romantyczne wrażnie.


2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T22:06:03+01:00
Hej.:D
jest to tekst z Pana Tadeusza.
Jeżeli chodzi o porównanie to mozesz napisac tak;
Dwork opisany w książce Pan Tadesz jest nie wielki
jak mowi o tym tekst;
,,Dom mieszkalny nie wielki lecz zewsząd chędogi i stodole mial wielka i przy niej trzy stogi.
Był to dworek w ktorym za mlodosci mieszkal Pan Tadusz. W domu panowal ład i harmonia. ,,Wszystjko byloo uprawiane na kształt ogrodowych grządek.
Natomiast zamech byl ograomny. Sprawiał wrazenie romantycznego.Zamek zbudowany był w stylu gotyckim, miał bardzo grube mury i kilkumetrową wieżę.
Nie był on już tak bardzo zadbany jak dworek. Po smierci Horeszki nikt juz nie dbal tak o jego wygląd.
Na niuozdobionych ścianach wisiały sarnie i jelenie rogi z podpisami myśliwych.
Mam nadzije ze troche pomoglam jezeli chcesz jeszcze Dluzsze to pisz;D
PozdrawiAm ;D

2010-02-21T22:11:26+01:00
Dworek:
Na małym pagórku w brzozowym gaju, zawsze z otwartą bramą, otaczały go stodoły pełne plonów, za domem mieścił się mały ogródek pełen zieleni i pięknych kwiatów, drewniane bielone ściany przyciągały uwagę szlachty, starodawne ściany poobwieszane obrazami bohaterów narodowych, w rogu stał stary zegar kurantowy wygrywający mazurka Dąbrowskiego, jego wystrój świadczył o patriotyzmie mieszkańców, mieszkańcy domku byli bardzo gościnni i gospodarni.

Zamek:
Ogromna budowla zbudowana w stylu gotyckim, miała bardzo grube mury i kilkumetrową wieżę, był mocno zniszczony, jego wnętrze jednak zachowało wiele a dawnej świetności, w ogromnej sieni na wypukłym sklepieniu podpartym filarami widniał duży herb rodziny Horeszków - Półkozic, podłoga była wysłana kamieniami, a na nieozdobionych ścianach wisiały sarnie i jelenie rogi z podpisami myśliwych, słoneczny poranek dodawał uroku i świeżości jego starym murom, od dołu zamek spowity był mgłą, z której wyłaniała się wieża sprawiająca wrażenie wyższej i potężniejszej niż w rzeczywistości była, a pozostałe w oknach szyby odbijały blask wschodzącego słońca i mieniły się barwami tęczy.
Ogólnie zamek sprawiał bardzo romantyczne wrażenie.


;]