KRĘGOWCE:
PŁAZY:płazy żyjące w Polsce
GADY:linienie,gady żyjące w Polsce
PTAKI:funkcje i rodzaje piór
SSAKI:rodzaje zębów i i ich funkcje,porównanie zębów ssaków roślinożernych i drapieżnych,powstanie i funkcje łożyska,podział ssaków-przedstawiciele.
PROSZĘ BARDZO BY NIE BYŁO ŚCIĄGNIĘTE Z INTERNETU.KTO ZROBI PIERWSZY I DOBRZE TEMU DAM NAJ

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T10:02:43+01:00
PŁAZY:płazy żyjące w Polsce
Traszka grzebieniasta (Triturus cristatus (Laurenti, 1768) )
Traszka zwyczajna
Traszka górska
Salamandra plamista

GADY:linienie,gady żyjące w Polsce

żółw błotny

U stawonogów linienie nazywane jest także linką i polega na odrzuceniu zewnętrznej, twardej powłoki ciała, nazywanej wylinką. W okresach po zrzuceniu zewnętrznego szkieletu i przed stwardnieniem nowego następuje bardzo wydatne powiększenie rozmiarów ciała, uwarunkowane regulacją hormonalną.

PTAKI:funkcje i rodzaje piór
funkcje:
Pióra ptaka chronią go przed zimnem, ciepłem, wodą, przywabiają partnera, maskują, a najważniejsze - są narzędziem do latania. Pióra są bardzo zróżnicowane i każdy rodzaj piórka pełni inną funkcję.
Rodzaje piór:
Pióro puchowe (pennapula)
Posiada cienką oś, długie i miękkie promienie, a promyki nie łączą się ze sobą.
Pokrywy (tectrices)
Grupy piór przykrywające inne grupy, np. lotki lub otwór uszny.
Lotki (remiges)
Duże i sztywne pióra umieszczone na tylnej krawędzi skrzydeł. Tworzą powierzchnię nośną skrzydła.
Sterówki (rectrices)
Pióra wyrastające na ogonie.
Pióra pudrowe
Występują u niektórych ptaków (żako, czapli, kakadu). Są one bardzo kruche. Ptaki rozkruszają je dziobem, rozprowadzając puder ułatwiający pielęgnację piór.

SSAKI:rodzaje zębów i i ich funkcje,porównanie zębów ssaków roślinożernych i drapieżnych,powstanie i funkcje łożyska,podział ssaków-przedstawiciele.

Do charakterystycznych cech ssaków drapieżnych należy ich uzębienie, z pokaźnymi kłami, zredukowanymi siekaczami i zębami trzonowymi wyposażonymi w guzki służące do rozcierania pokarmu. Carnivora posiadają bardzo charakterystyczną cechę uzębienia trzonowego. Mianowicie ostatni górny przedtrzonowiec i pierwszy dolny trzonowiec tworzą ostrą i tnącą strukturę, tzw. łamacze służące do odcinania kawałków mięsa. Łamacze działają jak nożyce lub sekator odcinając duże kęsy pokarmu, który następnie jest połykany bez przeżuwania. Ta struktura u wielu grup uległa modyfikacjom. Zwłaszcza gatunki wszystkożerne i roślinożerne zatraciły ostrą, tnącą krawędź na rzecz bardziej spłaszczonych zębów do rozcierania pokarmu roślinnego. Gatunki wodne, takie jak foki, mają wtórnie uproszczone uzębienie trzonowe, ponieważ zęby służą im jedynie do chwytania śliskiego pokarmu

Rodzaje zębów:

1. MLECZNE: - dwa siekacze - jeden kieł - dwa zęby trzonowe 2. STAŁE - dwa siekacze - jeden kieł - dwa zęby przedtrzonowe - trzy zęby trzonowe (to jest w jednej ćwiartce) siekacze - służą do chwytania i odcinania kawałków pożywienia kły - służą do do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a także do obrony zęby przedtrzonowe - służą do rozcierania pokarmu zęby trzonowe - służą do rozcierania pokarmu