Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T10:15:37+01:00
-umieszczanie betonowych umocnień na wybrzeżach
-umieszczanie falochronów
-ustawianie drewnianych tam prostopadle do wybrzeża
138 4 138
2010-02-22T10:17:27+01:00
Pierwszy sposób to:
zakładanie betonowych płotów które rozpraszają fale.
Drugi sposób to:
otaczanie terenów położonych nad morzem wałami przeciwpowodziowymi, które chronią miasteczka położone tam podczas gdy morze wylewa
62 3 62
2010-02-22T10:31:44+01:00
Skutkiem działania fal morskich jest ubytek wydm. Utrwalanie zniszczonych wydm odbywa się etapami; późną wiosną na przedwydmie wznosi się specjalne płotki, następnie sadzi się wydmuchrzycę piaskową, a rok później groszek nadmorski. W kolejnych latach wprowadza się wierzbę i rokitnik, a potem dwuletnie sadzonki sosny czarnej.
Chroni się także brzeg morski przed niszczącym działaniem fal sztormowych: wybrzeża klifowe - betonowymi opaskami, mierzeje - ostrogami palisadowymi, nisko położone tereny - wałami przeciwpowodziowymi.
W przypadkach szczególnych (miedzy innymi w Darłowie, Kołobrzegu, Mielnie, Jarosławcu i Ustce), gdy zawodzą inne metody ochrony brzegu, takie jak ochrona biotechniczna, a refulacja (prace mające na celu poszerzanie oraz ochronę plaży, terenów brzegowych, wysp, portów i torów podejściowych) jest niewystarczająca, stosuje się metody ostateczne – hydrotechniczne:
a) Ostrogi brzegowe - drewniane palisady prostopadłe do brzegu, niekiedy podwójnych , z wypełnieniem z bloków kamiennych lub betonowych mylnie nazywanych falochronami. Ostrogi brzegowe mają za zadnie zatrzymywać piasek wleczony prze fale i w ten sposób zapobiegać rozmywaniu plaży bądź powodować jej przyrost. Umieszczone na drodze fal morskich powodują ich załamywanie i dlatego często w ich sąsiedztwie powstają zagłębienia w dnie, na co należy uważać w trakcie kąpieli!
b) Falochrony brzegowe – budowle równoległe do brzegu na głębokości wody rzędu kilku metrów. Przeważnie buduje je się w kilkudziesięciometrowych odcinkach z odstępami o podobnej wielkości. Zadaniem falochronu brzegowego jest osłonięcie fragmentu plaży i dodatkowo wywołanie dyfrakcji (załamania) fali wokół zakończeń budowli, co powoduje transport osadów ku środkowi osłanianego miejsca. Powstaje w ten sposób wybrzuszenie linii brzegowej, zwane tombolo.
c) Opaski brzegowe z narzutów kamiennych – budowle równoległe do brzegu, usytuowane u podnóża wydmy lub klifu, mające za zadanie radykalne zatrzymanie erozji morskiej. Podstawową i poważna wada opasek brzegowych jest niszczenie leżących na przedpolu plaż, będącego skutkiem erozyjnego działania fal odbitych od budowli.
d) Betonowe umocnienie (gwiazdobloki) - konstrukcja składająca się z betonowych elementów ułożonych jeden obok drugiego ma za zadanie rozbijać czoło fali. Jest to bardzo skuteczne metoda. Często używa się jej to zabezpieczania mierzei***. Bardzo podobna budowę i zadanie mają kosze szańcowe.
Oprócz wymienionych zapór istnieją również stalowe ścianki szczelne. Eksperymentalnie, w ramach poszukiwania nowych rozwiązań umocnień brzegu, zastosowano również umocnienia geotekstylne (Kołobrzeg i Unieście ) oraz z elementów typu "Waveblock" (Kołobrzeg). Skuteczność działania tych budowli w ochronie brzegu jest na etapie obserwacji i analiz.
110 3 110