Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-07-04T11:26:03+02:00
Maciej Raptusiewicz (Cześnik) i Rejent Milczek to dwaj główni bohaterowie dramatu Aleksandra Fredry- "Zemsta".
Pierwszą z tych postaci-Cześnika chciałabym bliżej przedstawić.
Maciej Raptusiewicz był wysokim, dobrze zbudowanym mężczyzną w średnim wieku. Miał wybuchowy charakter, bywał porywczy i gwałtowny. Łatwo wpadał w złość, stawał się wtedy nieobliczalny. Dążył wprost do celu, nie umiał obmyślać podstępów i forteli, budził respekt. Miał temperament choleryka, był nieopanowany i wybuchowy, skory do kłótni, nieustępliwy, a także pewny siebie, choć goły i bosy. Dla swych ambicji był gotowy poświęcić szczęście Klary. Myślał o ożenku, ale wyłącznie dla majątku. Pozornie był zdrowy i czerstwy, tęgi i wysoki, jednak skarżył się na liczne dolegliwości, które były pozostałością jego bujnej przeszłości. Miał energiczne i zamaszyste ruchy, prezentował się znakomicie w szlacheckim kontuszu. Budził lęk wśród domowników. Tylko wobec kobiet pozostawał nieśmiały. Sprawiał wrażenie szczerego i prostolinijnego, niezdolnego do uknucia żadnej intrygi. Jego gniew mijał szybko, nie chował urazy w sercu, traktował ludzi szczerze. Mimo wad Cześnik to sympatyczna postać.
Zupełnym przeciwieństwem Cześnika jest Rejent Milczek. Rejent był ojcem Wacława i sąsiadem Raptusiewicza. Był szczupłym drobnym człowiekiem. Często pochylał głowę i składał ręce na znak pokory. Mówił cicho i słodko, powołując się na wolę nieba. Posiadał temperament flegmatyka, był powolny, spokojny, cichy, uparty. Udawał pobożnego i pokornego, a w rzeczywistości był bezwzględny i wyrachowany. Był hipokrytą, jego zachowanie t gra pozorów. Jednak w gruncie rzeczy to twardy człowiek bez skrupułów, konsekwentnie dążył do celu. Manipulował losem syna dla korzyści majątkowych. Mimo wszystko nie był pozbawiony honoru.
Uważam, że Cześnik jest zdecydowanie bardziej postacią sympatyczną i zabawną niż Rejent Milczek.

PS Dostałam za to 5. Nauczycielka napisała mi pod pracą, że podsumowanie jest zbyt krótkie. Dopisz coś tam jeszcze i będzie ok.