Odpowiedzi

2010-02-22T15:02:57+01:00
After yesterday's birthday, I woke up at eleven.
I got up and took a shower.
Then I went to church for a Mass at the Thirteenth.
After church, I went with them to the store, the store along with sister started to prepare for dinner.
During the dinner came to my grandfather, while they sat in my house I went to the devotion of bitter complains because it is preparing for the sacrament of Confirmation.
After a bitter grief, I went to my aunt, posiedziałem with her and went home because I had to watch the movie Quo Vadis.
After watching the movie that lasted about three hours, I went to wash up and went to sleep.

Po wczorajszych urodzinach obudziłem się o jedenastej.
Wstałem i wziąłem prysznic.
Potem poszedłem do kościoła na mszę o godzinie trzynastej.
Po kościele pojechałem z rodzicami do sklepu, po sklepie razem z siostra zacząłem przygotowania do obiadu.
W czasie obiadu przyjechali do mnie dziadki, podczas kiedy oni siedzieli u mnie w domu ja poszedłem na nabożeństwo gorzkich żali ponieważ przygotowuje się do sakramentu bierzmowania.
Po gorzkich żalach poszedłem do cioci, posiedziałem u niej i wróciłem do domu, bo musiałem jeszcze obejrzeć film Quo Vadis.
Po obejrzeniu filmu który trwał około trzy godziny poszedłem się umyć i poszedłem spać.
1 1 1
2010-02-22T15:12:35+01:00
The first thing which I did yesterday is probably waking up. So I woke up, got up, got refreshed in my bathroom,burshed my teeth, ate my breakfast, and went to school finally. I bore my school day pretty well, because I had got an A on my Math lesson, and B on my Polish lesson (great essay I had written, for the first time probably ;]). Then I went home and got my dinner. It wasn't until much later when I got outside to go for some sledging. I had a great time, but I had to go home eventually. After that I must have done my homework. Then, I took a shower, because I smelled like a skunk. After watching an excellent comedy with my family, I went to bad finally.