Odpowiedzi

2010-02-22T14:57:34+01:00
Tematyką obrazu jest smutek Stańczyka w czasie balu na dworze królowej Bony, z powodu wieści o utracie Smoleńska. Obraz został namalowany farbami olejnymi na płótnie o średnich rozmiarach. Kompozycja obrazu jest statyczna i zamknięta. Do namalowania obrazu użyte zostały kolory ciemne takie jak zgniła zieleń czy brąz, ale jego kolorystyka jest ciepła. Faktura jest szorstka i matowa. Światłocienie sa bardzo zróżnicowane. Najlepiej oświetlona jest postać Stańczyka i znajdujący się obok niego stolik z papierami, być może jest to wiadomość o utracie Smoleńska. Perspektywa obrazu jest malarska i zbieżna. Sposób przedstawienie rzeczywistości jest bardzo realistyczny.
NA pierwszym planie widnieje postać Stańczyka. Ma na sobie czerwony kubrak, spodnie oraz czapkę ozdobiona dzwoneczkami.Jest bardzo smutny. Ma spuszczona w dół twarz, jego oczy ze strachem wpatrują się w jeden punkt. Ręce położone ma na oparciach fotelu, nogi delikatnie rozstawione. Z lewej strony widnieje stół okryty materiałem, na nim położone są papiery. Na drugim planie znajdują się goście królowej Bony. Maja niejasne kontury.
Obraz bardzo mi się podoba. Jest interesujący i ciekawy. Namalowany jest niezwykle sugestywnie. Doskonale można sobie wyobrazić tamtą sytuację, uczucie głównej postaci obrazu.Uważam, że malarz przestawił rzeczywisty obraz tamtych wydarzeń. Świetnie ukazał smutek Stańczyka z powodu utraty ziem przez Polskę. Zobrazował nam tez jak ważna była dla niego ojczyzna.
1 5 1