Podkreśl nazwy budowli zaliczanych do siedmiu cudów świata i wykonaj polecenia :
-wieża Babel.
-wiszące ogrody królowej Semiramidy w Babilonie.
-piramida Cheopsa.
-kolos rodyjski.
-mauzoleum w Halikarnasie.
-most nad Eufratem.
-latarnia morska na wyspie Faros.
-Partenon.
-mury Sparty.
-posąg Zeusa Olimpijskiego.
-świątynia Artemidy w Efezie.
-świątynia w Jerozolimie.
Napisz gdzie powstał każdy z zabytków.(7 cudów świata)
Wyjaśnij, z jakiego powodu wskazane budowle są uważane za cuda świata.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T15:05:54+01:00
Cudy swiata ;
Piramida Cheopsa
Wiszące ogrody królowej Semiramidy w Babilonie
Świątynia Artemidy w Efezie
Posąg Zeusa Olimpijskiego
Mauzoleum w Halikarnasie
Kolos rodyjski
latarnia morska na wyspie Faros

Piramida Cheopsa- znajduje sie ok. 10 km od centrum Kairu
Wiszące ogrody królowej Semiramidy - Babilonia
Świątynia Artemidy- powstala w Efezie
Posąg Zeusa Olimpijskiego - świątynia w Olimpii
Mauzoleum - Halikarnasie
Kolos rodyjski - znajdował się on u wejścia do portu na wyspie Rodos
latarnia morska - na wyspie Faros

piramida Cheopsa
Piramida egipskia jest dla naukowców fenomenem którego trudno zignorować. Sama budowa jest majstersztykiem spośród wszystkich budowli. Składaja się z około 2.5 mln bloków skalnych a każdy z nich waży powyżej 2 ton, jednak co najważniejsze w ciągu kilku tysięcy lata osiadła o zaledwie kilka milimetrów, a cała budowla waży ponad 6 milionów ton ! Dzisiejsze budowle chociaż lżejsze i położone można by powiedzieć że na solidnych fundamentach opadają o kilka milimetrów co kilka lat ! Czy to nie fascynujące? Jednak to nie wszystko : odchylenie piramidy od pionu nie wynosi więcej niż kilka milimetrów, a w dzisiejszych czasach cudem jest by 50-70 metrowy budynek wybudować z kilkucentymetrowym odchyleniem.

Wiszące ogrody królowej Semiramidy w Babilonie
Ponoć krawędzie tarasów porośnięte były tysiącem pnączy, które wiły się ku niższym tarasom, tworząc z siedmiu ogrodów zieloną, stromą górę. Wyglądały tak, jakby wisiały lub unosiły się w powietrzu, stąd też nazwa – „wiszące ogrody”. Ze studni pompowano wodę do wielu małych kanałów, które przepływały przez wszystkie tarasy. Były tam małe źródełka i wodospady, po małych stawach pływały kaczki, rechotały żaby, latały pszczoły, motyle i ważki. Podczas gdy Babilon był wystawiony na żar palącego słońca, ogrody Semiramidy kwitły, nie dotknięte gorącem i suszą. Kwitnące rośliny robiły niesamowite wrażenie w ubogim w roślinność i skąpanym w piekącym słońcu Babilonie.

Świątynia Artemidy w Efezie
Świątynia Artemidy znana pod nazwą Artemizjonu. Stanowiła największą ozdobę Efezuw Azji Mniejszej (obecnieTurcja). Ta olbrzymia świątynia miała wymiary: 110 m na 55 m. Zbudowana została przez króla Lidii Krezusa w połowie VI w.p.n.e. Świątynia zastała zaprojektowana przez Chersifrona i Metagenesa z Knossos.

Posąg Zeusa Olimpijskiego
Był to kolosalny, chryzelefantynowy posąg kultowy Zeusa, będący dziełem Fidiasza z ok. 430 p.n.e. Posąg wykonany został przy udziale toreuty Kolotesa i malarza Panajnosa, dla świątyni w Olimpii. Wyobrażał boga siedzącego na tronie w płaszczu i wieńcu oliwnym, ze statuetką Nike na prawej dłoni i z berłem lewej - symbol jedności cywilizacji greckiej.
Miał wysokość ok. 12 m. Zbudowany został z drewnianych desek przymocowanych do wielkiego drewnianego rusztowania, pokryty kością słoniową (tors boga) i złotem (jego szata). Podczas prac wykopaliskowych stwierdzono, że jego rozmiary odpowiadały rozmiarom świątyni. Z jej pomiarów można wyliczyć wielkość posągu Zeusa - był siedmiokrotnie większy od człowieka

Mauzoleum w Halikarnasie
Budowla, która została wybudowana na planie prostokąta miała obwód ok. 125 m. Otoczona była 36 kolumnami. Na wysokim cokole został umieszczony joński peripteros zwieńczony schodkową piramidą z kwadrygą na szczycie. Ozdobiony został trzema reliefowymi fryzami dłuta Skopasa, Leocharesa, Bryaksisa z Karii i Timoteosa oraz posągami w interkolumnach

Kolos rodyjski
Jest to olbrzymi spiżowy posąg Heliosa . Ma wysokość ok. 32 m i waży ok. 70 ton. Wykonany był z 13 ton brązu, ponad 7 ton żelaza oraz był obciążony kamieniami. Koszt budowy wyniósł 300 talentów, czyli około 9 ton srebra. Była to wartość olbrzymia.
Kolos Rodyjski jest dziełem Charesa z Lindos. Został wzniesiony w latach 292–280 p.n.e. u wejścia do portu na Rodos w celu upamiętnienia zwycięstwa Seleukosa I Nikatora nad Demetriuszem Poliorketesem. Według Filona była to swobodnie stojąca postać mężczyzny, wznosząca się na podstawie z białego marmuru. W uniesionej dłoni trzymał pochodnię, którą można było zapalać, dzięki czemu służyła w dzień jako znak nawigacyjny, a w nocy był latarnią morską. Twarz przedstawiona prawdopodobnie na awersie rodyjskiej monety z połowy III w. p.n.e.

latarnia morska na wyspie Faros
Latarnia znajdowała się na przybrzeżnej wysepce Faros, która mając sztuczne połączenie ze stałym lądem poprzez Heptastadion, stanowiła część wejścia do portu w Aleksandrii w Egipcie. Latarnia zwieńczona była kopułą wspartą na ośmiu kolumnach. Na niej ustawiony był posąg Posejdona o wysokości około 7 m. W tamtych czasach była to najwyższa budowla na ziemi o podstawie mniejszej od jej wysokości

35 3 35
2010-02-22T15:08:14+01:00
- Piramida Cheopsa - 2560 p.n.e budowniczy : Egipcjanie
- wiszące ogrody królowej Semiramidy w Babilonie - 600 p.n.e budowniczy : Babilończycy
- świątynia Artemidy w Efezie - 550 p.n.e budowniczy : Persowie , Grecy , Lidyjczycy ,
- posąg Zeusa w Olimpii - 435 p.n.e budowniczy : Grecy
- Mauzoleum w Halikarnasie - 351 p.n.e - Persowie , Grecy , Karowie
- kolos Rodyjski - 292 - 280 p.n.e budowniczy : Grecy
- Latarnia morska na Faros - III wiek p.n.e budowniczy : Egipcjanie

Wskazane budowle są uznawane za cuda świata , gdyż te cuda architektury zostały zbudowane z rozmachem przy urzyciu prymitywnych narzędzu budowlanych oraz urządzeń . Przy budowlac. pracowało wiele ludzi , nie koniecznie byli to niewolnicy . NIe były to zwykłe budowle miały w sobie ukryte piękno oraz miały odzwierciedlać to co można zbudować przy urzyciu ludzkich rąk .
58 4 58