Odpowiedzi

2010-02-22T18:15:01+01:00
Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek, to główni bohaterowie komedi Aleksndra Fredry "Zemsta". Miedzy głównymi bohaterami toczy sie spór o zamek, w którym obaj mieszkaja. Różnią się oni wygladem zewnetrznym, ale przede wszystkim charakterem.

A więc zacznijmy od Cześnika Raptusiewicza- jak samo nazwisko mówi to czlowiek porywczy, gwaltowny o czym swiadcza jego ruchy, niesmialy wobec kobiet, gdzie mozna zauwazyc podczas gdy wysyla Papkina do Podstoliny by oznajic jej ślub z Cześnikiem.Cześnik opiekowal sie swoja synowica Klara, do której nalezal zamek. Jego powiedzonkiem, którego uzywal jest "Mocium panie". Czesnik byl kawalerem, kochajacym sie w Podstolinie. Cześnik nie był złym czlowiekiem, może sprawial wrazenie osoby nie rozgarnietej, okrótnej, ale mogl to byc tylko jeden powód, nie nawisc do Rejenta.
Natomiast Rejent Milczek- to osoba milcząca, małomówna. Rejent samotnie wychowywal syna wacława, ktory byl zakochany w Klarze. Rejent udawal osobę poborzna, wierna, lecz taki nie byl poniewaz co innego mówił a co innego robil. Jego powiedzonko to : "Niech sie dzieje wola nieba, z nia sie zawsze zgadzac trzeba." Rejent jest chytry, przebiegly, gdzie mozemy zauwazyc podczas gdy che by Wacław ozenil sie z Podstoluina w celu powiekszenia majatku. Na ogół Rejent wygląda na czlowieka spokojnego moze i nawet lepszego od Czesnika, ale pozory myla.
Ja gdybym miala wybrac jednego z panów za sąsiada wybralabym Czesnika, poniewaz jest osoba która lubi dużo mówić, moze wybucha zasem gniewem, ale sprawia wrazenie osoby sympatycznej.

Chyba tak licze na najke. Jak co to zmien sobie czas czy tam forme:):):):)
2 4 2
2010-02-22T18:56:10+01:00
Cześnik Raptusiewicz jest jednym z głównych bohaterów książki Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Jego nazwisko oznacza ze jest czlowiekiem gwałtownym, wybuchowym. Cześnik jest hałaśliwym, gadatliwym, porywczym. Gdy się zdenerwuje potrafi za siebie nie ręczyc. Raptusiewicz jest człowiekiem bardzo kłótliwym, który za lubi dokuczac sąsiadowi Rejentowi Milczkowi. Gdy Rejent postanawia naprawić mur graniczny, Cześnik przepędza jego robotników. W chęci zemsty podstępem zwabia syna Rejenta Wacława, i zmusza go do ślubu z Klarą swoją bratanicą. Raptusiewicz, podobnie jak Rejent, jest bardzo chciwy i przywiazany do majątku. Chce ożenić się z piękną Podstoliną po to, aby zapewnić sobie bogate życie. Mimo wielu wad, Cześnikowi ma tez zalety. Jest on gościnny. Potrafi zapomniec wszelkie klotnie, gdy wita w domu gościa. Cześnik potrafi przyznać się do niesmialosci w sprawach uczuciowych, dlatego prosi Papkina, aby w jego imieniu uzyskał przychylność Podstoliny. Moim zdaniem trudno określić, czy Cześnik jest postacią pozytywną, czy negatywną. Posiada zarówno wady jak i zalety. Wydaje mi się jednak, że jest osobą sympatyczniejszą i śmieszniejszą niż Rejent.

Drugim z głównych bohaterow zemsty jest Rejent Milczek. Jest on wdowcem. Ma syna Wacława z którym mieszka w podzielonym przez mur zamku. Pracował jako adwokat w sądzie.

Ubrany jest zgodnie ze staropolską metodą. Ma przenikliwe spojrzeniedzieki ktoremu jego rozmowcy wpadaja w zaklopotanie. Wobec ludzi którzy przewyższali go pozycja towarzyską i majątkową jest niemily. Jest człowiekiem pokornym i spokojnym ale takze zawziętym i groźnym.Jest człowiekiem mówiącym cicho i słodko, a jednocześnie bardzo upartym i sprytnym. Dowodem tego jest wojna miedzy nim a Czesnikiem Raptusiewiczem.

Moim zdaniem jest to człowiek dobry, ale i tez "siedzi" w nim diabel. W dzisiejszych czasach mamy wielu reprezentantów takiej postawy.

pozdrawiam;))
1 4 1