Zad 1. Wyjaśnij, dlaczego alkohol metylowy jest czasem mylony z z alkoholem etylowym i jakie mogą być tego konsekwencje.

Zad 2. Podaj najprostszy i bezpieczny sposób odróżnienia zasady sodowej od alkoholu etylowego.

Zad 3. Na lekcji chemii badano działanie kwasu octowego na magnez, w wyniku czego wydzielał się wodór. Jacek postanowił powtórzyć to w domu. Wziął ocet o stężeniu 10%, ale nie miał magnezu, więc zastąpił go drucikami z miedzi. Jacek nie otrzymał jednak wodoru, wyjaśnij, dlaczego.

2

Odpowiedzi

2010-02-23T12:41:08+01:00
1. JEST MYLONY, poniewaz maja taki sam kolor bezbarwny, smak, i gestosc.
Spozycie powoduje utrate wzroku.
2. Uzycia papirka lakmusowego, ktory bedzie sie zabarwial przy zasadzie sodowej, nie zmieni koloru w zetknieciu sie z alkoholem.
2. nie otrzymal gdyz kwas octowy o c=10% jerst zbyt slabym kwasem aby mogl ruszyc miedz.
pozdro.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-23T14:26:49+01:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
1. Ponieważ obydwa alkohole posiadają taką samą barwę, zapach oraz smak.
Spożycie metanolu prowadzi do utraty wzroku a nawet do utraty życia

2. Najbezpieczniej odróżni się zasadę od alkoholu użuwając papierek uniwersalny. W obecności zasady zmieni zabarwienie na niebieskie, a wobecności alkohlou pozostanie nadal żółty.

3. Nie otrzymał wodoru, ponieważ potencjał wydzielania wodoru jest wyższy od potencjału wydzielania miedzi. Innymi słowy miedź jest metalem szlachetnym (mało aktywnym chemicznie) dlatego nie wydzieli się wodór.
1 5 1