Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-23T13:40:03+01:00
Sarmatyzm odegrał w kulturze polskiej dużą rolę- szlachta zamykała się na obcy i była nieufna. Uważali się za najlepszych. Inni Polacy- mieszczaństwo i chłopi uznawali szlachtę sarmacką za wiecznie pijaną i sprzeciwiającą się wszelkim reformom. Aczkolwiek dzięki kulturze sarmackiej posiadamy piękne portrety trumienne czy szable.
Szlachta bardzo się rozhulała, a szczególnie pod panowaniem Saskim. Myślała, że nic jej nie grozi bo zamykała się w swoim własnym małym świecie. Nie wiedziała czy też nie chciała wiedzieć, że inne mocarstwa się zbroją, że nastawienie sąsiadów Polski ( Rosji, Prus i Austro-Węgier) jest sprzeczne z samym istnieniem Polski. Szlachta niezbyt się przejęła 1 rozbiorem Polski- obwiniała innych o niego. Nie chciała żadnych reform i nienawidziła króla S.A.Poniatowskiego. Za przekupstwem Rosji zrywała kolejne obrady prlamentu, tylko żeby nie było żadnych reform. Po prostu szlachta wtedy chciała sobie nabić sakiewkę i nie interesowało jej to, że Polska przestanie zaraz istnieć.
Sądzę, że sarmatyzm w Polsce zrobił więcej złego niż dobrego. Czsem też odnosi się wrażenie, że gdyby nie sarmatyzm, ta upartość szlachty to Polska nie zaznałaby ani 1 rozbioru.
1 5 1