Odpowiedzi

2010-02-22T16:03:12+01:00
Jej bohaterką jest dziesięcioletnia Danusia Gawlikówna . Dziewczynka po ciężkiej chorobie niechętnie jedzie do przyjaciółki mamy, pani Ady Rudzkiej. Na miejscu, w Jastarni, zaskoczona jest widokiem domu, w którym zamieszka - Pisanką. Budynek nazywa się tak z powodu swoich barw . Ma różowe ściany, zielony dach, czarny komin oraz żółte drzwi . Jest bardzo śmieszny . Lokatorami pani Ady są gosposia Franciszka i jej piesek - Smok . Od pierwszego wejrzenia, Danusia bardzo go nie lubi .
Przez pierwsze kilka dni pobytu w Jastarni pada deszcz . Na dodatek do domu przyjeżdżają inni goście . Danka, nazywana przez ciocię Nutką, czuje się jeszcze bardziej przygnębiona . Pewnego dnia Danusia poznaje dziewczynkę o imieniu Elza . Po kilku spotkaniach rówieśniczki zaprzyjaźniają się . Nutka , chcąc sprawić koleżance niespodziankę , daje jej książkę od taty . Dziewczynka wyznaje wówczas, iż jest niewidoma.
Tak zaczyna się przyjaźń Elzy i Danuty . Razem przeżywają swoje smutki i radości.
Danusia dowiaduje się, że jej koleżanka bardzo lubi muzykę i chciałaby nauczyć się grać na organkach . Pod koniec wakacji przyjeżdża mama Danki i, na prośbę córki, przywozi wymarzony instrument Elzy . Niewidoma dziewczynka jest zachwycona.
Ostatni tydzień pobytu nad morzem upływa bardzo szybko i przyjemnie. Mama i pani Ada fundują dziewczynkom wiele atrakcji . Przyjaciółki są bardzo szczęśliwe .
Niestety, wakacje kończą się i niebawem nastąpi chwila rozstania . Okazuje się jednak, że pani Ada i mama Danki postanowiły sprawić dziewczynom wielką niespodziankę .
37 4 37