2.Przedstawione niżej charakterystyki kwasów zawierają błędy.Podkreśl informacje prawdziwe.
a)Kwas etanowy należy do kwasów karboksylowych.Jest ciałem stałym , ma ostry zapach , dobrze rozpuszcza się w wodzie . Jego cząsteczka składa się z grupy etylowej i grupy hydroksylowej.Pod wpływem wody rozpada się na jony CH3COO(minus) i H (plus).Po raz pierwszy kwas ten został wyodrębniony z jadu czerwonych mrówek.
b)Kwas metanowy należy do rodziny kwasów mineralnych.Jego wzór sumaryczny to HCOOH.Jest cieczą o przyjemnym , delikatnym zapachu,dobrze rozpuszcza się w wodzie.Występuje w wielu roślinach , np.w pokrzywie.Stosuje się go między innymi jako przyprawę do potraw i środek konserwujący do produktów żywnościowych . Działa bakteriobójczo . Jego nazwa zwyczajowa to kwas mrówkowy.
c)Kwas palmitynowy należy do wyższych kwasów karboksylowych.Jego wzór chemiczny to C17H33COOH. Jest kwasem nienasyconym , ciałem stałym o budowie krystalicznej , dobrze rozpuszczalnym w wodzie.Zmieszany z kwasem stearynowym , służy do produkcji świec . Nie ulega reakcji spalania ani też reakcji z zasadami , wiec nie można z niego otrzymać mydła.
d)Kwas oleinowy należy do kwasów karboksylowych . Jest ciałem stałym bezpostaciowym dobrze rozpuszczalnym w wodzie o wzorze sumarycznym C17H33COOH.Jest związkiem nienasyconym dlatego nie odbarwia wody bromowej.Podczas ogrzewania topnieje a następnie się spala.Mydło twarde to produkt jego reakcji z zasada.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T23:33:42+01:00
A)Kwas etanowy należy do kwasów karboksylowych. ma ostry zapach , dobrze rozpuszcza się w wodzie. Pod wpływem wody rozpada się na jony CH3COO(minus) i H (plus).
b)Jego wzór sumaryczny to HCOOH.Jest cieczą ,dobrze rozpuszcza się w wodzie.Występuje , np.w pokrzywie. Działa bakteriobójczo. Jego nazwa zwyczajowa to kwas mrówkowy.
c)Kwas palmitynowy należy do wyższych kwasów karboksylowych. Jest ciałem stałym.Zmieszany z kwasem stearynowym , służy do produkcji świec .
d)Kwas oleinowy należy do kwasów karboksylowych . Jest ciałem stałym o wzorze sumarycznym C17H33COOH.Jest związkiem nienasyconym dlatego nie odbarwia wody bromowej.
9 4 9