Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • MaKe
  • Rozwiązujący
2010-02-22T16:32:22+01:00
Oktawian August wygrał bitwę o Rzym z Kleopatrą i Markiem Augeniuszem w bitwie pod Akcjum w 31 r.p.n.e. Jest to uznawane też za całkowity kres republiki. Od 30 r.p.n.e. Oktawian wprowadził nowy ustrój jakim jest Cesarstwo i rządził do 14 r.p.n.e. Między innymi wziął na siebie darmowe rozdawnictwo żywności. Konsulowie i inni urzędnicy nie mieli już takiego wpływu na rząd.

Juliusz Cezar wybitny i utalentowany władca (nie był on cesarzem, nie mylić !). Jego popularne powiedzenia to między innymi gdy przekroczył rzekę Rubikon "Kości zostały rzucone" i "Przyszedłem, zobaczyłem i zwyciężyłem". Zdobył Rzym w 48 r.p.n.e. w bitwie pod Farsalos. Chciał on uczynić Rzym najpiękniejszym miastem świata. Opracował kalendarz Juliański (Wprowadził rok przestępny). Został zamordowany w 44 r.p.n.e. w idy marcowe (15 marzec). Senatorowie stworzyli spisek. Zadano mu 21 uderzeń z tego jedno było skuteczne. Gdy umierał wypowiedział słowa: "I ty Brutusie przeciwko mnie".

Starożytny Rzym w swojej Kulturze dużo zabrano z kultury greckiej. Najbardziej znanymi budowlami Partenon, Forum Romanum. Kiedy rzył Oktawian to podpisano Pax Romanum i Rzymianie na czas wojny otwierali bramę do świątyni boga, a na czas pokoju zamykano. Rzymianie bardzo lubili walki gladiatorów i cyrki. Dla nich cyrk to były wyścigi rydwanów. W rodzinie rzymskiej o wszystkim decydował ojciec.
1 5 1