Odpowiedzi

2010-02-22T16:34:32+01:00
Tutaj jest wszystko opisane .Wystarczy pozamieniać zdania :D

z emsta.klp.pl/a-9397.html


P.S

usuń spację obok " z"
2 1 2
2010-02-22T16:36:34+01:00
Tylko 10 pkt dajesz ? to chyba troszkę mało nie ? ale dam Ci tą charakterystykę .

Głównymi bohaterami „ Zemsty ” Aleksandra Fredry są Maciej Raptusiewicz zwany Cześnikiem oraz Rejent Milczek . Toczą oni zacięty spór o mur , dzielący zamek. Jedyne co ich łączy to to , że są sąsiadami . Charaktery obu skłóconych trafnie określił Wacław , mówiąc : „ Tych dwóch ludzi – ogień , woda ”

Maciej Raptusiewicz to oczywiście „ ogień ”. Awanturnik ten mieszka i opiekuje się bratanicą Klarą . Szlachcic wcześniej smakował potraw na zamku , lecz nie dorobił się własnego majątku , dlatego dzieli zamek z Rejentem . Jest nieśmiały wobec kobiet , toteż został kawalerem . Próbuje jednak wziąć ślub z Hanną ze względu na jej pieniądze . Powód ślubu świadczy o jego materializmie i o stosunku do Podstoliny . W planach tych przeszkodził mu Rejent . Mści się zatem , wywołując ciągłe wojny . Podczas jednej z nich okazuje się nerwowy , impulsywny i nieobliczalny , gdyż gwałtownie chwyta gwintówkę o bez chwili zastanowienia strzela do wroga . Jego porywczą naturę doskonale zna Papkin , uważając , że : Diabeł pali w tym Cześniku ”. Awanturnik w bezpośredni sposób wyraża swoje uczucia . Nie kryje ich . Wręcz przeciwnie z lekkością mówi :” Trzech wybiję a mur zburzę , zniszczę aż do ziemi ” Inni zaś postrzegali Macieja jako raptownego , człowieka w gorącej wodzie kąpanego . Myślą tak , bowiem często jego decyzje są podejmowane bez namysłu . Odznacza się również odwagą , którą pokazuje , wyzywając Rejenta na pojedynek . Ojciec Wacława także wyraża swoje zdanie na temat Raptusiewicza :” Cześnik burda ja spokojny ”- wyznaje
Drugi awanturnik to Rejent Milczek , uznawany za „ wodę ” . Posiada on sporą sumę pieniędzy , gdyż pracował jako notariusz . Wdowiec ma syna Wacława , który kocha Klarę – bratanicę Cześnika . Razem z synem mieszkają w części zamku . Milczek to cicha woda . Zazwyczaj spokojny , cichy , lecz w głębi duszy mściwy , chytry , dwulicowy . Potrafi zemścić się na Cześniku dzięki opanowaniu , podstępności . Doskonale radzi sobie z sąsiadem . Ciągle owładnięty jest chęcią zemsty . Hipokryta każe więc , składać murarzom fałszywe zeznania. Żądając ślubu z Podstoliną , nie liczy się z uczuciami syna . Całość potwierdza adwersarz , mówiąc :” Rejent Milczek słodki cichy z korny licem , ale z diabłem , z diabłem w duszy ” Angażuje się w spór bardziej niż Cześnik , ponieważ on zainicjował początek kłótni . Ostatecznie jego cecha , jaką jest rozważność przesądziła o zgodzie . Słowa : „ Czepkę przedam , pas zastawię a Cześnika stąd wykurzę ” nie pojawiły się już nigdy , gdyż panowała między sąsiadami zgoda .

Moim zdaniem dwaj oponęci żyli w kłótni z banalnego powodu . Ich dziecinna walka o mur była nierozsądna i pociągnęła za sobą wiele konsekwencji . W tym materialne . Dlatego sądzę , że komedia Aleksandra Fredry daje przestrogę przed kłótniami i awanturami .
3 3 3