Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T16:53:31+01:00
Kraj:

1)
Odwołanie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta

W związku z objęciem stanowiska konsula generalnego w Nowym Jorku w środę Ewa Junczyk-Ziomecka zostanie odwołana z funkcji sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta - podała w poniedziałek prezydencka kancelaria.

Uroczystość odwołania minister przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbędzie się w środę o godz. 17.00 w Pałacu Prezydenckim. Wezmą w niej udział również Maria Kaczyńska, prezydenccy ministrowie oraz przedstawiciele organizacji i instytucji, z którymi Junczyk-Ziomecka współpracowała przez 4 lata pracy w Kancelarii Prezydenta.

2)
Wypadek pod Puławami; jedna osoba nie żyje

Droga krajowa nr 12 Radom - Lublin zablokowana została w miejscowości Anielin pod Puławami (Lubelskie). Zderzyły się tam dwa samochody osobowe, jedna osoba zginęła - poinformowała policja.

- Do zderzenia osobowego forda i mazdy doszło na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Zginęła 59-letnia pasażerka forda. Policjanci wyznaczyli objazd i ustalają okoliczności wypadku - powiedziała Renata Laszczka-Rusek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.


Świat:

1)
Czechy: minister odrzuca korupcyjne oskarżenia


Czeski minister obrony Martin Bartak oświadczył, że w razie rezygnacji z umowy na zakup kołowych transporterów opancerzonych Pandur w austriackiej firmie Steyr państwu groziłby międzynarodowy arbitraż i kary rzędu dziesiątek miliardów koron.
Wcześniej Bartak złożył wyjaśnienia na ten temat premierowi Janowi Fischerowi. Jak zaznaczył, nigdy nie spotkał się z dwoma byłymi menedżerami firmy Steyr, którzy w nagranej ukrytą kamerą przez dziennik "Mlada Fronta Dnes" rozmowie twierdzili, iż sprzedaży Pandurów towarzyszyły prowizje dla czeskich polityków.

- Pan (Wolfgang) Habitzl przestał pracować u Steyra już w roku 2003, pan (Herwig) Jedlaucnik latem 2007 roku, a więc przed tym, gdy 13 grudnia 2007 roku rząd zlecił mi prowadzenie ze spółką Steyr rokowań na temat zmiany umów o zakupie Pandurów - powiedział Bartak na konferencji prasowej.

2)Brytyjski kontrwywiad oskarżany o tortury

Brytyjskiemu kontrwywiadowi (MI5) grozi pięć nowych śledztw w związku z zarzutami, że w zmowie z nim bezprawnie uwięziono i torturowano pięciu brytyjskich muzułmanów w Pakistanie - poinformował wydaniu dziennik "Daily Telegraph".
"Zarzuty współudziału w torturowaniu obywateli brytyjskich wywołały największy od lat kryzys w MI5" - zaznacza gazeta.

Brytyjska prokurator generalna, baronessa Scotland zadecyduje w najbliższych dniach, czy jej urząd ma wystarczające dowody, by zlecić inspektorom Scotland Yardu wszczęcie dochodzenia w sprawie tych zarzutów.