Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T16:38:55+01:00
Metody wykrywania i leczenia kamicy

Jeżeli objawy kamicy nawracają, konieczne może być leczenie inwazyjne. Oczywiście najpierw potrzebna jest szczegółowa diagnostyka. Przy podejrzeniu kamicy nerkowej konieczne jest wykonanie badania USG lub zdjęcia rentgenowskiego, aby uwidocznić kamienie i precyzyjnie określić ich lokalizację. Trzeba także wykonać badanie moczu na obecność substancji chemicznych, z których potencjalnie mogą powstawać kamienie. Czasami może być konieczne wykonanie takich specjalistycznych badań jak tomografia komputerowa czy urografia, która może uwidocznić cały przebieg dróg moczowych. Po wykonaniu kompletu badań lekarz może zadecydować, że konieczne jest leczenie inwazyjne. Wskazaniem do leczenia zabiegowego jest zazwyczaj rozmiar kamienia, tzn. jeżeli kamień jest za duży i nie ma szans, by mógł samoistnie wydostać się z dróg moczowych razem z moczem. Istnieją różne metody inwazyjne leczenia kamicy. Jednym ze sposobów pozbywania się złogów z nerek jest tzw. litotrypsja. Jest to kruszenie kamieni przez fale ultradźwiękowe, które są wytwarzane przez specjalne urządzenie i przez skórę w okolicy lędźwiowej kierowane na nerkę. Jest to metoda obecnie najczęściej stosowana do niszczenia kamieni, jednak czasami konieczne jest usuwanie kamieni metodą endoskopową, a nawet poprzez otwartą operację.

Kamicę nerkową należy leczyć nie tylko ze względu na dokuczliwe objawy kolki nerkowej, ale także ze względu na ryzyko powikłań, do jakich może doprowadzić. Nawracające zapalenia dróg moczowych oraz zastój moczu, a nawet przewlekła niewydolność nerek to stany, które mogą towarzyszyć kamicy.

Postawiona diagnoza – kamica nerkowa nie powinna przerażać. Epizod kolki nerkowej na pewno nie pozostawia po sobie miłych wspomnień, lecz usunięcie kamieni daje dużą szansę na powrót do pełnego zdrowia. Jak przy każdej chorobie, nie należy dać się jej zastraszyć i bać się zarówno choroby, jak i leczenia. Trzeba walczyć, zwłaszcza jeżeli są duże szanse na powodzenie w tej walce.

JAK ŹLE TO PRZEPRASZAM.