Odpowiedzi

2010-02-22T16:46:26+01:00
Cztery największe ośrodki przemysłowe Centralnej Anatolii skupiają się wokół miast: Kırıkkale, Ankara, Kayseri i Sivas. Region jest słabiej uprzemysłowiony niż zachodnia część Turcji, ale z kolei lepiej, niż jej część wschodnia.

Region Kırıkkale to główny ośrodek przemysłu ciężkiego regionu. To tutaj znajdują się rafinerie ropy naftowej oraz zakłady metalurgiczne.

Obszar stolicy kraju Ankary to również dobrze rozwinięty okręg przemysłowy. Umiejscowione są tutaj wytwórnie cementu, przemysł lekki - oparty o wełnę oraz browar. Ciekawostką jest znajdująca się w Ankarze fabryka samochodów sportowych marki Etox - będących ucieleśnieniem ambicji tureckich inżynierów o własnej, narodowej marce pojazdów.

Położone w Kapadocji Kayseri jest ośrodkiem cukrownictwa i włókiennictwa, jak również słynie z wyrobu znanych dywanów.

Wielki węzeł kolejowy Sivas to znany w całej Turcji ośrodek produkcyjny taboru kolejowego. Wytwarza się tu również cement.

Ponadto charakterystyczne dla Centralnej Anatolii wyroby pochodzą z kapadockiego miasta Avanos. Chodzi nam tutaj oczywiście o sławne naczynia z charakterystycznej czerwonej glinki.

Bardziej zaawansowane technologicznie gałęzie przemysłu - elektroniczną i elektryczną można znaleźć w Ankarze oraz w Eskişehir, gdzie swoje fabryki posiada firma Arçelik - producent urządzeń gospodarstwa domowego znanej również w Polsce marki Beko.

Przemysł wydobywczy regionu to przede wszystkim eksploatacja złóż chromu nieopodal Eskişehir oraz żelaza - w Divriği.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T16:52:53+01:00
Karabük, Kırıkkale, Ereğli, Ergani, Stambuł, Izmir, Batman, Ankara,
1 5 1