Wszystko o czym jest mowa przy omawianiu na polskim lektury MAŁY KSIĄŻĘ. plan wydarzeń, charakterystyka, znaczenie , przesłanie tej książki, ważne słowa Lisa- jak mozna je zrozumieć i inne rzeczy o których mówiliście przy omawianiu tej lektury.

Proszę nie kopiować,bo zgłoszę spam, postarajcie sie, bo trochę punktow daję i zgłaszam najlepszą.
Jeśli można to dosyć szybko.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T17:33:05+01:00
'Mały Książę' to przypowieść.
'Mały Książę' to książka o przyjaźni, podróży, wadach ludzi, o dorosłych i o dzieciach, o miłości, o życiu i śmierci.

Jest to książka zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Dorośli czytają ją metaforycznie i z drugim dnem, a dzieci dosłownie, jak bajkę.

Z lektury 'Mały Książę' dowiadujemy się bardzo dużo o dorosłych na przykładzie odwiedzanych przez Małego Księcia planet.
Planeta Króla: dorośli lubią rozkazywać, uważają, że zawsze mają rację, uważają się za najważniejszych i chcą, by każdy ich słuchał. Lubią się wywyższać. Chcą mieć wszystko w swoich rękach.
Planeta Próżnego: dorośli chcą być w centrum uwagi, lubią być uwielbiani, mają wysoką samoocenę.
Planeta Pijaka: działają wbrew logice, tworzą błędne koło, ulegają nałogom, nad którymi nie potrafią zapanować, nie potrafią rozwiązywać problemów.
Planeta Bankiera: nie mają poczucia humoru, są zawsze zajęci, nie zwracają uwagi na dzieci, są precyzyjni, przywiązują dużą wagę do liczb, lubią posiadać.
Planeta Latarnika: są pracowici, lubią się nad sobą użalać, lubią w życiu się posługiwać instrukcjami, nawet gdy są one absurdalne.
Planeta Badacza: są leniwi, lubią mieć podwładnych i nie potrafią się cieszyć chwilą.
Wnioski: Ziemia jest zbiorowiskiem wszystkich ludzi, którzy występowali na planetach. Mieszkańcy planet mają znaczenie metaforyczne, to znaczy, że prezentują zbiór pewnych cech. Dorośli przedstawieni są w negatywnym świetle. Autor posłużył się wyolbrzymieniem i karykaturą. Pojawiają się elementy groteski (postaci służą do wyśmiania świata dorosłych).

W książce tej pojawia się wiele sentencji, czyli złotych myśli zawierających ponadczasową prawdę i cechujące się zwięzłością.
Te sentencje to słowa Lisa, Róży czy innych.

Mały Książę na temat przyjaźni nauczył się, że 'najważniejsze jest niewidoczne dla oczu", czyli, że powinniśmy patrzeć na charakter i wnętrze ludzi, a nie na to, co prezentują na zewnątrz.
Nauczył się, że 'mowa jest źródłem nieporozumień;, to znaczy, ze prawdziwi przyjaciele czasem nie potrzebują słów i zdarzają się sytuacje, w których rozmowy powodują kłótnie, a te mogą zniszczyć przyjaźń.
Zrozumiał, że 'poznaje się tylko to, co się oswoi' Jeżeli chcemy poznać kogoś tak naprawdę, musimy go najpierw oswoić, czyli zbliżyć do siebie, zapoznać z nim , stworzyć więzy.
Róża w Małym Księciu symbolizuje przyjaźń, niedostępność, piękno, perfekcjonizm, delikatność i miłość.

To wszystko co omawialiśmy z Małego Księcia;]
30 1 30