1. W jakim zaborze znajdowała się twoja miejscowość?ja mieszkam w Augustowie (woj. Podlaskie).
Jakie były jej dzieje w XIXw.,np. liczba ludności, najważniejsze wydarzenia, rozwój ekonomiczny.
b) które budynki, obiekty przemysłowe lub inne powstały w XIX W.

1

Odpowiedzi

2010-02-22T17:53:52+01:00
W 1795 roku miasto zajęli Prusacy, włączając je do prowincji Prusy Nowowschodnie. Od roku 1807 do 1815 Augustów należał do Księstwa Warszawskiego. W latach 1807 i 1812 przez miasto przechodziły wojska napoleońskie, zaś podczas odwrotu Wielkiej Armii spod Moskwy w Augustowie jeden dzień spędził Bonaparte.

Po Kongresie wiedeńskim (1815) Augustów znalazł się w granicach Królestwa Polskiego (Kongresowego) i stał się stolicą nowo utworzonego województwa augustowskiego (od 1837 guberni augustowskiej). Z braku odpowiednich budynków urzędy tymczasowo umieszczono w Suwałkach, ale pozostały tam na zawsze. Projekty rozbudowy Augustowa w stylu klasycystycznym opracował Henryk Marconi. Wybudowano jednak tylko w 1829 budynek poczty. W roku 1825 pod kierunkiem Ignacego Prądzyńskiego rozpoczęto budowę Kanału Augustowskiego, zaś samo miasto miało stać się centralnym punktem tego ważnego dla Królestwa Polskiego przedsięwzięcia gospodarczego.

Rozwój Augustowa został przerwany przez wybuch powstania listopadowego. W okolicach Augustowa toczyły się walki, zaś miasto przechodziło z rąk do rąk, a w 1831 miasto uległo zniszczeniom[3]. Po powstaniu nie zrealizowano planów rozbudowy miasta. Kanał Augustowski ukończono w 1839, jednak nie zyskał on planowanego znaczenia gospodarczego. Również w czasie powstania styczniowego w okolicach Augustowa toczyły się walki, podczas których szczególnie zasłynął oddział pod dowództwem Józefa "Wawra" Ramotowskiego. W roku 1866 przemianowano gubernię augustowską na suwalską.

W roku 1894 rozpoczęto budowę koszar wojsk rosyjskich, zaś rok później powiązaną z nimi linię kolejową do Grodna, którą uruchomiono w 1899 r. W XIX w. regionie kwitł przemyt, związany z granicą Prus i Rosji. Na początku XX wieku miasto liczyło około 13 tys. mieszkańców[3].Przemysł
W Augustowie prowadzą działalność dwie duże stocznie jachtowe "Balt Yacht" i "Ślepsk", które należą do największych przedsiębiorstw tego typu w naszym kraju. Większość produkcji eksportują do Europy Zachodniej. Ponadto swoją siedzibę mają tutaj również mniejsze stocznie, na przykład Texas, Mirage, a także producenci łódek i kajaków. W 1951 r. w mieście powstała wytwórnia tytoniu (okolica słynna jest również z uprawy machorki); aktualnie zakład należy do British American Tobacco, a produkowane są w nim między innymi papierosy Kent, Pall Mall, Lucky Strike, Jan III Sobieski i Vogue. Inne zakłady to producent maszyn rolniczych – POM a także przedsiębiorstwo drogowe APB S.A./ BMTI. W mieście funkcjonuje również przemysł spożywczy: wytwórnia wód gazowanych ("Augustowianka") oraz mleczarnia (Jogurt Augustowski). Jest tu też drobny przemysł drzewny: tartaki i zakłady stolarskie, zlokalizowane na terenie miasta i okolic z powodu łatwego dostępu do drewna działają.

Turystyka
Augustów jest najważniejszym centrum turystycznym i letniskowym na obszarze Puszczy Augustowskiej oraz znanym uzdrowiskiem klimatycznym. Swoje walory turystyczne zawdzięcza w w szczególności położonym w pobliżu jeziorom. Znajdują się tu niezliczone wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz setki plaż. Kanał Augustowski służy w sezonie letnim do obsługi turystów. Augostów posiada bardzo bogatą bazę noclegową: domy wypoczynkowe, pola namiotowe i pensjonaty. Turyści nie doceniają szczególnie uroków Puszczy Augustowskiej. Bywa, że kilkadziesiąt metrów od pola namiotowego natknąć się można na rzadkie rośliny czy rysie