Odpowiedzi

2009-10-15T21:53:42+02:00
B) świat bez zawiści.


Zawiść- jest to problem nie tylko nas samych, ale także całego społeczeństwa. Każdy z nas wie co to jest zawiść. Wiemy, jak się rodzi. Nie zawsze rozumiemy dlaczego. Człowiek jest istotą społeczną. Nie jesteśmy samowystarczlni, a dobro ludzkości, zależy od umiejętności działania w grupie, czyli tworzenia społeczeństwa.

Widząc swoich zanajomych cieszących się nowym laptopem, rowerem czujemy złość, dlatego, że sami nie możemy tego mieć. Właśnie wtedy przemawia do nas zawiść. Gdy widzimy, że ktoś jest od nas lepszy w naszej ulubionej dziedzinie, lub posiada rzecz, którą bardzo chcielibysmy mieć wtedy jesteśmy zazdrośni i czujemy do danej osoby niechęć. A więc powinnieśmy podjąć walkę z zawiścią, aby nasz świat stał się o wiele lepszy. Apelując przeciw zawiści przedstawie jeden fragment ze Starego Testamentu. W historii o Kainie i Ablu bracia składają Bogu ofiary. Abel złożył w ofierze owcę, a Kain plony zboża. Bóg nie przyjął jego ofiary. Pognębiło to zazdrość w jego sercu i zabił Abla, po czym Bóg do wygnał. Nawet w obecnych czasach zawiść może doprowadzić do morderstwa.

Musimy pamiętać, że każdy człowiek jest jedyny w swoim rodzaju, że nie ma drugiego takiego samego. Z tego powodu powinnieśmy być bardzo szczęśliwi, bo kązdy z nas jest wyjątkowy. Każdy ma swoje wady i zalety, każdy czuję sie w czymś lepszy i gorszy, nie ma ludzi beznadziejnych. Nie można czuć nienawiści do osóby, która osiągnęła jakiś sukces, lecz trzeba jej pogratulować.

Zazdrość i zawiść to emocje z którymi styka się prawie kązy z nas, jednak niektórych dotyczy to bardziej lub mniej. Zachęcam ludzi do pracy nad sobą, ponieważ człowiek sprłniony, nie ulegnie tym słabością. Zawiść bierze się z braku pewności siebie. Bądź sobą, ciesz się z tego co masz i dziękuj Bogu za to kim jesteś. Unikajmy zazdrości, gdyż prowadzi do zguby i samotności.
2 3 2