Odpowiedzi

2010-02-22T18:20:02+01:00
Stanisław August Poniatowski sprowadził do Polski wybitnych malarzy, takich jak Canaletto i Bacciarellego, którzy na swoich obrazach ukazali ówczesną Warszawę, na jego dworze działali wybitni architekci, pracujący przy budowie letniego pałacu królewskiego w Łazienkach oraz przy przebudowie Zamku Królewskiego.
Król przyczynił się także do rozwoju literatury i teatru. To na „obiadach czwartkowych”, które organizował, spotykali się wybitni twórcy literatury. Byli tam Ignacy Krasicki, Julian Niemcewicz, Wojciech Bogusławski, Stanisław Trembecki i wielu innych.
Stworzył podstawy systemu edukacyjnego całego kraju, otoczył opieką uczelnie, które były prowadzone przez pijarów. W 1765r. została założona szkoła rycerska, pierwsza w Polsce szkoła świecka, wychowującą młodzież w duchu postępowym.
1 3 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T18:24:23+01:00
Dla mnie Stanisław August Poniatowski nie spełnił obowiązków jakie pokładał na nim naród. Był tylko postacią na stanowisku nie intersesującą się swoim państwem. Myślał że sytuacja Polski jest dobra i nic nie może zagrozić jej suwerenności. Zbyt późno wprowadzono reformy, które były potrzebne i państwo musiało się liczyć z utratą części terytoriów. Nie spełnił on obietnic które złóżył narodowi. Upadek Rzeczpospolitej w dużej mierze zależał od niego...

Rozumiem że interesował się sztuką. Wprowadzał francuskie style a architekturze i sztuce. W tym okresie polska była jednym z krajów w którym kultura bradzo szybko się rozwijało.
1 4 1