Odpowiedzi

2010-02-22T19:05:10+01:00
Dawniej wierzono, że w wodzie spotkać możemy Boga czy Boginię, polewano wodą ciało zmarłego zwierzęcia, aby oczyścić jego duszę. Współcześnie używamy wody(woda święcona) do np. święcenia mieszkań, błogosławieństw itd.
Od zarania dziejów woda jest dla ludzi bardzo ważna, wierzymy, że ma działania oczyszczające i jest źródłem życia. Bez wody nie moglibyśmy normalnie funkcjonować, ponieważ woda jest potrzebna dla naszego organizmu i dla naszego ciała. Bez wody, nie urosły, by warzywa i owoce, których potrzebujemy na codzień. Podsumowywując, woda jest koniecznie potrzebna nam, tak jak potrzebna była naszym przodkom.Liczę na naj ; ) Pozdrawiam, buziaki ; ***

- Truchanka
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T20:17:57+01:00
Dziś nie ma już ani w Polsce ani w całej Europie zakątka ziemi gdzie by tradycyjna kultura ludowa utrzymała się w swym pełnym, niezmienionym kształcie. Wszędzie zaszły większe lub mniejsze zmiany i ubytki, a to co możemy oglądać i podziwiać dziś "na żywo", są to jedynie ślady tego, co zostało bezpowrotnie zmiecione przez walec współczesnej cywilizacji.
Wierzenia Łemków:Woda przyniesiona z potoku kropiło się "na szczastie" ludzi i mieszkanie. Natomiast woda zaczerpnięta z siedmiu źródeł miała służyć jako lekarstwo w chorobach. Na uwagę zasługuje fakt, że chrześcijaństwo usankcjonowało w pewnej mierze stare wierzenia, skoro uznaje święcenie ognia i wody. Przykładem święcenia wody jest święcenie wody w rzece na Jordań.
demony wodne
- topielce: znaczniejsze zagłębienia w łożysku rzek. Tam pod zwierciadłem wody albo i na brzegu rozbija topielica kram z barwnymi chusteczkami i wstążeczkami, którymi przywabia dziewczęta i młode kobiety, aby je wciągnąć do głębiny i pozbawić życia (...) Bardzo często występuje topielec w postaci młodego chłopca z czerwona czapeczką na głowie i w czerwonych porteczkach, ale prócz tego nierzadko ukazuje się jako dorosły mężczyzna

Ps mam nadzieje ze pomogłam licze na naj :*:* mam nadzieje ze sie przyda
:)