Odpowiedzi

2010-02-22T19:14:32+01:00
1.f) tęczówka
2.
Soczewka oka- przezroczysty, dwuwypukły twór znajdujący się wewnątrz oka za tęczówką, zawieszony na obwódce rzęskowej łączącej się z wyrostkami ciała rzęskowego. Soczewka oka załamuje promienie świetlne i jest obok rogówki głównym elementem układu optycznego oka. Zmiany jej kształtu warunkują zdolność akomodacji oka.
Soczewka zbudowana jest z włókien tworzących blaszki o układzie koncentrycznym. Otoczona jest torebką, w jej istocie wyróżniamy: jądro (bardzo zbite) oraz korę.
Przemieszczenie soczewki to wada rozwojowa polegająca na przesunięciu soczewki oka ku górze i na zewnątrz. Może być także schorzeniem nabytym, np.: po urazie, w jaskrze dziecięcej i w chorobach ciała szklistego.

Źrenica- okrągły (u człowieka, wielu ssaków i ptaków) otwór w środku tęczówki oka, który zwęża się pod wpływem światła i rozszerza w mroku dzięki włóknom mięśniowym okrężnym i promienistym. Źrenica ssaków drapieżnych, gadów, ryb spodoustych i części ptaków ma kształt pionowego owalu, większość płazów, ssaki kopytne i walenie mają źrenicę owalną poziomą.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T19:24:25+01:00
Odp. D
Soczewka-załamuje promienie świetlne
Funkcją źrenicy jest regulacja ilości wpadającego do wnętrza oka światła