Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-15T23:33:09+02:00
Pierwsza wyprawa

3 sierpnia 1492 roku trzema okrętami typu karawela: Santa Maria, Pinta, Nina wypłynęli z portu Palos. Ogółem w podróży wzięło udział 87 marynarzy, wśród których byli także przestępcy.
Po ponad dwumiesięcznej żegludze podczas której marynarze zaczęli się niecierpliwić, 12 października, ranem jeden z marynarzy dostrzegł ląd. Była to wyspa Walting z archipelagu Bahama, nazwana przez Kolumba San Salvador. 28 października 1492 roku załoga dopłynęła do Kuby, a następnie na Haiti, Którą nazwał Hispaniola. Za swoją kwaterę Kolumb wybrał Haiti, ponieważ ta wyspa urzekła go swoim pięknem.
W czasie spotkania z parą królewską Kolumb roztoczył przed nimi wizję bogactwa, jakie miało spłynąć na Hiszpanię, gdy akcja odkrywcza będzie kontynuowana. Doprowadziło to do prawdziwej gorączki odkrywczej, której kolejnym epizodem była druga wyprawa.

Druga Wyprawa

Na początku nikt Kolumbowi nie chciał wierzyć lecz gdy wrócił i pokazał złoto od razu wszyscy byli gotowi porzucić swoje prace i płynąć wraz z nim.
Tym razem dopłynął on ponownie do Wielkich Antyli i odkrył część wysp w grupie Małych Antyli.

Trzecia wyprawa

Czasie trzeciej wyprawy po raz pierwszy Kolumb osiągnął kontynentalną część Ameryki. Do brzegu dotarł na południe od ujścia Orinoko. Płynąc dalej na zachód, wzdłuż wybrzeża, odkrył wyspę Trynidad. Następnie zwrócił się na północny-zachód i pożeglował na Haiti, gdzie w międzyczasie założone zostało pierwsze hiszpańskie osiedle. W czerwcu 1500r. wysłano na zachód Franciszka Bobadilla, którego obdarzono szerokimi pełnomocnictwami. Po zapoznaniu się z sytuacją na Haiti, polecił on aresztować Kolumba i w kajdanach wysłać go do Hiszpanii. Na miejscu Kolumb zdołał oczyścić się z zarzutów i powrócić do łask królewskiej pary.

Czwarta Wyprawa

9 maja 1502 Flotyllą złożoną z czterech okrętów i w towarzystwie 150 osób załogi Kolumb ponownie wyruszył na zachód. Tym razem sytuacja była paląca.
W międzyczasie Vasco da Gana odkrył drogę do Indii wokół kontynentu afrykańskiego. Pilnie potrzebny był mu sukces udowadniający, że droga na zachód jest krótsza, wygodniejsza i bezpieczniejsza. Chciał znaleźć przejście na wody, które ostatecznie miały mnie doprowadzić do Indii. Spodziewał się go na zachód od Kuby. Tam właśnie skierował się w swej wyprawie. Płynąc w tym kierunku dotarł do wybrzeży Hondurasu i wybrzeża Moskitów na wschodnim wybrzeżu Nikaragui. Mimo wielu prób nie zdołał odnaleźć wodnego przejścia na ten akwen. Straciwszy dwa z czterech statków, powrócił na Kube, a następnie na Jamajkę.