Odpowiedzi

2010-02-22T19:33:47+01:00
Września, luty
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia"
Konkurs rodzimych filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej zaprasza najwybitniejszych twórców kina oryginalnego i artystycznie niezależnego, w którym obowiązuje świat prostych, uniwersalnych wartości i subtelna estetyka narracji.
http://www.prowincjonalia.com.pl /PL, ENG/

Warszawa, marzec - kwiecień
Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Oskariada odbywa się od 2001 roku w Warszawie (do 2006 w Kinoteatrze "Bajka" a od 2007 w Kinotece znajdującej się w Pałacu Kultury i Nauki). Obecnie główna nagroda GRAND PRIX przyznawana jest w dwóch kategoriach: filmy studenckie oraz filmy amatorskie.
http://oskariada.filmforum.pl /PL, ENG/

Warszawa, maj
Festiwal Filmowy Planete Doc Review to prezentacja najwybitniejszych filmów dokumentalnych na przestrzeni dwóch lat, laureatów nagród na najważniejszych festiwalach na świecie oraz polskich premier. W 2008 festiwal otrzymał nagrodę jako Najciekawsza Impreza Kulturalna Stolicy roku.
http://www.docreview.pl /PL, ENG/

Kraków, maj - czerwiec
Krakowski Festiwal Filmowy
Festiwal o międzynarodowej renomie poświęcony filmom krótkometrażowym i dokumentalnym.
http://www.cff.pl /PL, ENG/

Warszawa, lipiec
Lato Filmów - międzynarodowy festiwal filmowy i artystyczny w dziedzinie sztuki scenopisarstwa odbywający się od 1995, w 2005 przeniesiony przez organizatorów z Kazimierza nad Wisłą do Torunia, a w 2008 do Warszawy. Od 4 lat przyznawane są na nim nagrody Pióro Mistrza dla wybitnych scenarzystów filmowych. Dotychczas otrzymali je Tadeusz Konwicki, Jerzy S. Stawiński, Stanisław Różewicz, Józef Hen, Andrzej Mularczyk i (pośmiertnie) Jerzy Janicki.
http://www.latofilmow.pl /PL, ENG/

Wrocław, lipiec
Era Nowe Horyzonty
Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach, organizatorzy – jak sami twierdzą – „kierując się własnym gustem, wybierają te, które (…) nie pozwalają o sobie zapomnieć. Wszędzie budzą skrajne reakcje i emocje, (…) wywołują zachwyty i protesty”. Kierują się przekonaniem, że właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie”.
http://www.eranowehoryzonty.pl /PL, ENG/

Gdynia, wrzesień
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to od lat najbardziej liczący się wśród polskich filmowców przegląd krajowej produkcji fabularnej. Odbywa się co roku od 1974, we wrześniu, w Gdyni (do 1986 w Gdańsku). Główna nagroda - Grand Prix nosi nazwę Złotych Lwów. Od kilku lat obok konkursu głównego organizowany jest konkurs kina niezależnego.
http://www.festiwalfilmow.pl /PL, ENG/

Warszawa, październik
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy (ang. Warsaw International FilmFest, dawniej Warszawski Tydzień Filmowy, Warszawski Festiwal Filmowy) odbywa się w stolicy, co rok na początku października. Prezentuje nowe filmy kina światowego, europejskiego i polskiego. Zgodnie z tradycją zwycięskie obce filmy WMFF znajdują polskiego dystrybutora i wchodzą do repertuaru polskich kin.
http://www.wff.pl /PL, ENG, ES/

Łódź, listopad - grudzień
Camerimage Film Festival
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage organizowany od 1993 r. na przełomie listopada i grudnia. Jest jednym z najbardziej cenionych konkursów dla operatorów i autorów zdjęć filmowych. Zwycięzca Plus Camerimage 2008 - Anthony Dod Mantle - za film pod tytułem Slumdog. Milioner z ulicy otrzymał jako autor najlepszych zdjęć również najwyższą nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscara 2009.
http://www.pluscamerimage.pl /PL, ENG/

Poznań, grudzień
Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" odbywa się w Poznaniu (od 2006 w grudniu). Celem imprezy jest promocja dobrego kina dla młodych widzów. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
3 3 3