Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-23T09:21:35+01:00
Myślę że wyjątkowość lekcji j. polskiego Sztettera zaczeła się z dniem w którym pojawił się nowy uczń Zygier. Nauczyciel języka polskiego postanowił sprawdzić jego umiejętności. Nakazał mu czytać rosyjski wiersz Czajkowskiego pt. "Ptaki" ale reszta klasy zajmowała się różnymi zajęciami i nie słuchała tego chłopca aż do chwili z pośród rosyjskich zwrotów i rozmów usłyszał Marcin Borewicz polskie słowa. Coś w nim drgnęło, i nie wiedząc czemu co raz bardziej zaczął się interesować wystąpieniem Zygiera. Mówił on bowiem o polskich powstańcach z 1830 roku. Następnie pan Sztetter zapytał Bernarda o jakiś wiersz, który mógł by jeszcze zarecytować on nieśmiało ale po chwili zaczął recytować "Redutę Ordona".Nauczyciel powstał nagle z krzesła i kazał przestać, jednak ten dalej mówił, coraz głośniej, co raz wyraźniej i pewniej. Sztetter zamilkł.. usiadł na swoim miejscu i czuł się winny, że pozwala na wygłaszanie polskich, patriotycznych wierszy na lekcji. Całkowicie poddał się recytacji Zygiera, nie mogąc wymówić żadnego słowa.
Marcin też się nie zdziwił reakcji nauczyciela, bowiem jego serce zareagowało podobnie. Wsłuchiwał się w każde słowo wypadające z ust ucznia. Kiedyś, w czasie wakacji o tym samym mówił mu myśliwy Noga, jednak recytacja Bernarda przywróciła mu utraconą wiarę w ojczyznę. Na nowo poczuł w sobie miłość do Polski, która była stłumiona przez rusyfikację wielu powołanych do tego polaków. Był ogromnie wzruszony, i to właśnie wtedy uświadomił sobie że jego jedyną i niepowtarzalną ojczyzną jest Polska. Stetter chyba zrozumiał to samo, ponieważ widział jak z jego przymkniętych oczu płynie łza. .
Ta lekcja dała im dużo do myślenia.Od tej chwili wraz z kolegami zaczęli czytać polskie chociaż zakazane utwory. Musieli jednak uważać by na "Górkę u Gontali" nie przybył któryś z nauczycieli.. mogli by im tego zabronić. Jednak teraz, nie nie było już takie ważne. Czuli się dumni z bycia polakami i chcą poznać swój kraj do końca.


sory że tak dużo ale o tym nie da się w trzech zdaniach jeśli ci się nie przyda to przeczytaj i może coś z tego sobie wybierzesz:)))
1 1 1