Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T20:24:51+01:00
Konserwatyzm - idea, dla której głównym celem do wyznaczania poglądów jest tradycja. promuje tradycyjne wartości. jest prawicowy
liberalizm - idea, która stawia wyżej wolność jednostki nad wolność ogółu, odrzucając przy tym jakąkolwiek religie. promuje szeroko pojętą wolność, swobodę. jest pomiędzy prawicą i lewicą.
chrześcijańska demokracja - idea, która popiera demokrację, jednak na chrześcijańskich wartościach. stawia na pierwszym miejscu zdanie katolików, a później innych. pochwalona została jako jedyny do zaakceptowania typ demokracji w encyklice Leona XIII "Graves de communi".
socjaldemokracja - idea, która popiera socjalizm, przy czym gospodarkę centralnie sterowaną, obronę robotników przy czym demokrację. jest lewicowa.
komunizm - idea, która bazuje na socjalizmie. jest ekstremistycznie lewicowa.
nacjonalizm - ruch narodowy, inaczej patriotyzm czynu. nacjonalizm nie jest tożsamy z rasizmem, faszyzmem i nazizmem. większość ruchów nacjonalistycznych nie jest ani prawicowa ani lewicowa. przyjmuje teorie Trzeciej Drogi, czyli ani kapitalizm ani socjalizm, ani prawica ani lewica.
faszyzm - idea, która została utworzona we Włoszech przez Benito Mussoliniego. Gospodarczo promowała korporacjonizm z dużą częścią gospodarki centralnie sterowanej. idea ta bazowała na jednym, silnym wodzu. jest między prawicą i lewicą.
feminizm - ruch na rzecz obrony kobiet. promuje aborcje, związki homoseksualne. zazywczaj są oni socjaldemokratami, czyli lewicowcami.
8 4 8