Odpowiedzi

2009-10-16T12:54:59+02:00
Wychowanie spartanskie - wych. w ciężkich warunkach.(cały czas w pracy itp. , bez odpoczynku)
wrócic z tarcza lub na tarczy-wrócic z bitwy wygrany albo nie wracac wogole(zginać)
mowic lakonicznie-mowic krótko i na temat.
2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-16T12:55:39+02:00
- wychowanie spartańskie : dziecko rodzi się w sparcie. pokazywane jest starszym gdzie jest oceniane czy może zaostać. Do 7 lat wychowywane jest przez matkę . W wieku 7 lat dostaje się do koszar gdzie jest szkolone na wojownika . Zostaje tam do późnego wieku męskiego. Uczone jest tam wytrwałości, dyscypliny i męstwa . Odżywianie w koszarach jest bardzo skromne . Jeżeli ktoś się sprzeciwiał czekała go chłosta .

- wrócić z tarczą lub na tarczy : walka na śmierć i życie: wrócić z tarczą(wrócić zwycięscą walki) wrócić na tarczy ( odnieść klęskę i zginąć ) Napis na pomniku spartańskim brzmi " przechodniu powiedz sparcie, że polegliśmy wierni jej prawą"

- mówić lakonicznie : w koszarach były preferowane odpowiedzi lakoniczne, czyli k rótki i zwięzłe zwroty, inaczej mówiąc mało rozwinięte wypowiedzi
6 4 6
2009-10-16T12:58:16+02:00
Spartańskie warunki - bardzo ubogie, ciężkie warunki

Wychowanie spartańskie – system wychowawczy, obowiązujący w Sparcie wg tradycji, od czasów Likurga. Podlegały mu formalnie przede wszystkim dzieci płci męskiej w wieku od 7 do 20 lat, czyli w okresie agoge. Ponieważ w Sparcie praktycznie nie było czegoś, co dziś nazwalibyśmy życiem prywatnym, wychowanie spartańskie trwało przez całe życie. Kolejne jego etapy, jedynie przygotowywały do pełnienia nowych funkcji w państwie i zawsze był ktoś stojący wyżej, kto obserwował, kontrolował lub nakazywał. Przepisy państwowe oraz obyczaje regulowały każdy szczegół życia i za każde odstępstwo wymierzały surowe kary. Mówiąc o wychowaniu spartańskim, zwykle pomija się ten jego aspekt, mając jedynie na myśli olbrzymi patriotyzm i poświęcenie dla własnego państwa, współobywateli oraz skuteczność i bohaterstwo w boju.
Sparta w VIII wieku p.n.e., była jednym z państw na Półwyspie Peloponeskim. Siły zbrojne miały w niej duże znaczenie, gdyż Spartanie stosunkowo niedawno osiedlili się na nowym, podbitym przez siebie terytorium. W Sparcie tak jak wszędzie w Grecji rozwijała się sztuka, muzyka i poezja. Obcokrajowcy byli mile widziani, przyjmowani gościnnie i mogli swobodnie przedstawić swoją sztukę. Nieliczne zachowane utwory Tyrteusza oraz Alkmana świadczą o wysokim poziomie rozwoju piśmiennictwa i umiejętności.

Wrocić na tarczy - no coz, nie przeżyć...
Wrocić z tarczą - wyrócić zwyciesko.Mówic lakonicznie,to znaczy mowic zwięzle na temat,nie rozbudowywac swoich wypowiedzi

2 3 2