Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-25T17:59:23+01:00
SPOSOBY KONSERWACJI WITAMIN
Apertyzacja
Sposób konserwowania żywności, określany jako apertyzacja, został opracowany przez Nicolasa Apperta w 1810 roku. Polega on na długotrwałym gotowaniu żywności w hermetycznie zamkniętych naczyniach zanurzonych w wodzie. Jest to jedna z metod pasteryzacji. Proces konserwacji żywności tą metodą zachodzi w ścisłym zamknięciu bez dostępu powietrza.
W procesie apertyzacji zostaje zahamowany rozwój szkodliwych dla produktu drobnoustrojów. Działanie to czyni produkty absolutnie bezpiecznymi, a jednocześnie nie zmienia ich smaku. W procesie tym konserwowane mogą być zarówno przetwory mięsne jak i warzywa.
Pasteryzacja Metodę pasteryzacji, wynalazł Ludwika Pasteur w trakcie badań nad procesem fermentacji. Podczas pasteryzacji dany produkt jest ogrzewany do temperatury, w której giną drobnoustroje. Klasyczna metoda pasteryzacji polega na ogrzaniu do tempertaury powyżej 60ºC, jednak nie wyższej niż 100ºC. Istotnym jest, że pasteryzacja pozwala zachować własności smakowe i odżywcze produktu nie wywołując utraty zawartych w nim witamin.
Mrożenie jest najbardziej nowoczesnym, a zarazem skutecznym sposobem konserwacji żywności. Żywność mrożona jest w różnych temperaturach. Warzywa i owoce są mrożone w temperaturze około – 30 do -40 °C, zaś mięso od - 20 °C do nawet - 40 °C.
Otrzymane mrożonki zachowują w dużym stopniu walory dietetyczne, odżywcze i organoleptyczne produktów wyjściowych. Dzięki tej metodzie produkty zachowują najwięcej, spośród wszystkich znanych sposobów konserwacji, składników odżywczych, w tym tak ważne dla naszych organizmów witaminy, sole mineralne, jak również białka i tłuszcze. Raz rozmrożona żywność nie może być ponownie zamrożona.
Mrożenie
Kiszenie, kwaszenie Kiszenie jest biologiczną metodą utrwalania żywności. Polega na wytworzeniu się kwasu mlekowego w wyniku fermentacji mlekowej. Metoda kiszenia stosowana jest przede wszystkim dla konserwacji produktów roślinnych. Kiszenie pozwala utrwalać żywność przy jednoczesnym zachowaniu wartości odżywczych. Powszechnie stosowanym w kuchniach wielu krajów Europy jest poddawanie kiszeniu kapusty. Prawidłowo kiszona kapusta, powinna być ubita i umieszczona w specjalnej beczce. Istotnym jest, aby w trakcie kiszenia dolewać solankę. Solanka pobudza wydzielanie soków z kapusty oraz przyspiesza rozwój bakterii kwasu mlekowego.
Suszenie jako sposób utrwalania żywności jest stosowany powszechnie zarówno, w gospodarstwach domowych jak również w fabrykach produkujących żywność. Suszenie żywności, chociaż znane już od setek lat jest niustannie udoskonalane. Suszenie pozbawia produkty wody. Zapobiega to skutecznie rozwojowi drobnoustrojów. Metoda ta jest wykorzystywana między innymi do kondycjonowania herbaty, kawy, produkowania makaronu, a także do otrzymywania suszonych owoców.
Suszenie
Wędzenie Wędzenie produktów takich jak mięso, ryby czy sery odbywa się poprzez umieszczenie ich w wędzarni i poddanie działaniu dymu wędzarniczego. Jest to głównie dym powstający podczas spalania drewna drzew liściastych. Dzięki temu procesowi jedzenie oprócz konserwacji, nabiera charakterystycznego zapachu oraz smaku.

PIRAMIDA ŻYWIENIA:
POZIOM I 6-11 porcji chleba, płatków śniadaniowych, ryżu, makaronów;
POZIOM II 3-5 porcji warzyw i 2-4 porcje owoców;
POZIOM III 2-3 porcje mleka, jogurtów, serów oraz 2-3 porcje mięsa, drobiu, strączkowych, jaj, orzechów;
POZIOM IV rzadko cukier i tłuszcz.