Jan Kochanowski 'Piesn o spustoszeniu Podola'
Odszukaj i wskaz zamieszczone w piesni popoularne przyslowie o Polakach.Jak powini w zaistnialej sytyuacji postapic Polacy,aby nie sprawdzilo sie gorzkie stwiedzenie,ktore konczy utwor;Ze i przed szkoda,i po szkodzie glupi?

1

Odpowiedzi

2010-02-23T01:52:29+01:00
"Pieśń o spustoszeniu Podola"

Cytat: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi"

Iterpretacja:
P.liryczny zwraca się do polaków, którzy żyli w tamtym okresie, że stała się rzecz straszna i oni powinni się wstydzić. Podmiot jest wzburzony i wstyd mu za polaków bo ziemia została zniszczona i spustoszona przez Tatarów, którzy siedzą nad Dniestrem chwaląc się i dzieląc między sobą łupy. Podmiot liryczny jest zszokowany tym, że Polacy puścili Tatarów, którzy porwali kobiety z dziećmi i nie ma nadziei, aby powróciły spowrotem na swoje tereny czyli do Podola. Część sprzedano Turkom jako niewolnicy a inne zagnano do hordy. Córy szlacheckie muszą być nałożnicami i niewolnicami.
P.liryczny Tatarów nazywa zabójcami, którzy żyją w polu, nie mają państwa ani rządów. W kraju jest nierząd z powodu sytuacji politycznej, dopuściliśmy do zagrożenia przez nich naszą ziemię. Jesteśmy stadem dla wilków, którymi są właśnie Tatarzy.
p.liryczny mówi do polaków aby się ocknęli i mieli wszystko na baczności bo nie wiadomo komu szczęście sprzyja.

mam nadzieję że pomogłam :)
2 3 2